• Διαβάστηκε 1090 φορές

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Έχασε στις λεπτομέρειες από την Α.Ε.Κ.

Την ήττα με σκορ 72-67 γνώρισε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ από την Α.Ε.Κ. στο γήπεδο της Νήαρ Ηστ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας ανδρών στο μπάσκετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα, παρότι αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο μέρος οι Βεροιώτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το πάνω χέρι και να φτάνουν στην κατάκτηση της πολύτιμης νίκης.

H A.E.K. ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 4-0, όμως στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ έκαναν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 12-13.

Ίδια περίπου ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά αλλά στην συνέχεια να μη μπορούν να διατηρήσουν τον ρυθμό τους και να βλέπουν τους Βεροιώτες να ξαναπαίρνουν κεφάλι στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου (32-35).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Α.Ε.Κ. παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και στην τρίτη περίοδο πήραν μια διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο πάντως ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ πίεσε αρκετά την Α.Ε.Κ. πλησιάζοντας στο σκορ, όμως η «Ένωση» άντεξε και έφτασε τελικά στη νίκη με 72-67.

Δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 54-45, 71-67

Διαιτητές: Διαμαντής-Τσώνος Μ-Μάλαμας.

Α.Ε.Κ. (Ζιάγκος): Παπαντωνακος 3 (1), Φαλέκας 9 (2), Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου 15 (3), Τσιότρας 9 (1), Νίκολιτς 4, Γκιζόγιαννης 7 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 4, Δέσπος 11.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 17 (2), Σαμαράς, Κούρτης 5 (1), Σιζόπουλος 22 (5), Κιτσούλης 13 (2), Μαυρογιάννης 2, Τριχόπουλος 5 (1), Βαρυτιμιάδης 3.