• Διαβάστηκε 1105 φορές

Δεν τα κατάφερε ούτε με Ο.Φ.Η. ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με σκορ 80-82 (κ.α. 68-68) από τον Ο.Φ.Η., στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν για μία ακόμη αναμέτρηση να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με αποτέλεσμα να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από τις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά οι Βεροιώτες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκαν με 8-2 και 12-7, αλλά στην συνέχεια έριξαν στροφές και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να πλησιάσουν στο σκορ αλλά και να προηγηθούν με τη λήξη της πρώτης περιόδου με 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ο.Φ.Η. ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε την διαφορά στο +7 (22-29) στο 16’.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι στις επιθετικές τους προσπάθειες αλλά και να μην μπορούν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 26-33 υπέρ της ομάδας του Ηρακλείου.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά και μείωσαν με ένα γρήγορο 6-0 σε 32-33, ενώ προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας με τη λήξη του να προηγούνται 49-45.

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αρχικά ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ αλλά μετά το 35’ το ματς πήγε πόντο - πόντο. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, αλλά οι Βεροιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έστειλαν το ματς στην παράταση, με τον Κιτσούλη να ισοφαρίζει δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 68-68!

Στην πεντάλεπτη παράταση οι παίκτες του Ο.Φ.Η. ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις προσπάθειές τους, φτάνοντας στη μεγάλη γι’ αυτούς νίκη με τελικό σκορ 80-82!

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τσώνος Μ-Λαζαρίδης

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 26-33, 49-45, 68-68, 80-82

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 22 (11ρ., 3 ασ., 2κλ.), Ακεψιμαϊδης 14 (2τρ., 4 ασ.), Κούρτης 9 (1), Σιζόπουλος 20 (2/7τρ.), Κιτσούλης 13, Μαυρόγιαννης, Τριχόπουλος, Μπρόζος 2 (10ρ.), Βαρυτιμιάδης.

Ο.Φ.Η. (Τακιανός): Βαγενάς 8, Μάρτζος 12 (1), Ραζής 13 (2 τρ., 6ασ.), Τραϊανός 15 (1τρ., 14ρ.) Δεληγιώργης 4 , Τζόρτζεβιτς 22 (1τριπ., 10ρ.), Πλιούκας 6, Κυρίτσης, Τόζιος 2.