Νίκες για τις Μικτές Ημαθίας στην Καστοριά!

Συνέχισαν το σερί των καλών εμφανίσεων οι «πιτσιρικάδες» του Αντ. Λυμούση, που διακρίνονται στην φωτογραφία από το νικηφόρο παιχνίδι, κερδίζοντας αυτή τη φορά μέσα στο Ο.Α.Κ.Α της Καστοριάς, την αντίστοιχη ομάδα της ΕΠΣ με 2-1, σε ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ και την αγωνία στο κατακόρυφο μέχρι την λήξη του.

Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκαν οι προθέσεις των φιλοξενούμενων να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο. Έτσι έχοντας σαφή υπεροχή και κατοχή της μπάλας, με όμορφους συνδυασμούς φθάνανε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά πότε ο τερματοφύλακας και πότε τα «άσχημα» τελειώματα των επιθετικών της Ημαθίας, δεν έφεραν το πολυπόθητο γκολ. Και σαν να μην έφθανε αυτό, ο Παπαθανασίου στο 29’ από μακριά κρέμασε τον Τσιμόπουλο, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι Παίδες όμως  της Ημαθίας σε ένα διαρκή μονόλογο στο β΄ μέρος κατάφεραν να  κάνουν την αντεπίθεση διαρκείας και συγχρόνως την ανατροπή, φθάνοντας σχετικά εύκολα από ότι δείχνει και το σκορ, στην νίκη. Έτσι στο 51’ ο Μελιόπουλος μετά από «τριπλή» προσπάθεια έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1, γκολ που πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα. Στο 62’ σειρά έχει ο Τεκερίδης, που προωθήθηκε στα καρέ των γηπεδούχων και από κοντά έδωσε προβάδισμα στην Ημαθία μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Άριστη η Διαιτησία των κκ Σιδερίδη (Πολυχρονίου-Καρασαββίδη) του Συνδέσμου Καστοριάς.

ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Μ. Μπαχαδερόγλου) Αθανασιάδης, Καραδήμος, Λαζαρίδης, Νικολάου, Πατσίκας, Λουδοβάρης, Βαένας, Παπαθανασίου, Ξανθόπουλος, Μήλιος, Μιχαηλίδης (έπαιξαν και οι Τσόπρας, Εστιάδης, Τσάπας)

ΕΠΣ ΗΜΑΘΙΑΣ (Αντ. Λυμούσης) Τσιμόπουλος, Τεκερίδης, Βενιόπουλος, χαραλαμπίδης, Φουρκιώτης, Τσέλιος, Φωτόπουλος (70’ Γιαννόπουλος), Σοφιανίδης (73’ Τσιανόπουλος), Μελιόπουλος, Ντουμάνης, Κουλιανίδης (40’ Τρούπκος)

Εντυπωσιακοί οι Νέοι στο α’ ημίχρονο, κέρδισαν με 3-2

Με ανάμικτα συναισθήματα δέχθηκαν το αποτέλεσμα του αγώνα των Νέων οι δυο Ενωσιακοί προπονητές, που διακρίνονται στην φωτογραφία από το παιχνίδι. Εντυπωσιακοί ήταν οι Νέοι της ΕΠΣ Ημαθίας, στο πρώτο μέρος, όπου έχοντας σαφείς αγωνιστικούς προσανατολισμούς, με υπέροχους και γρήγορους συνδυασμούς, βρέθηκαν στο 16’ λεπτό της συνάντησης, να προηγούνται με 0-3 ! Μεγάλα ψυχικά αποθέματα για την ομάδα της Καστοριά και με μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, παραλίγο να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Το χρονόμετρο έδειχνε το 2’  μόλις λεπτό και ο Παντζαρτζίδης που δέχθηκε κάθετη πάσα από τον Πέϊο, με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ γράφοντας το 0-1, όπου το πανηγύρισε χαρακτηριστικά με τους συμπαίκτες του, στην πρώτη του επίσημη συμμετοχή στις Μικτές ομάδες.  Στο 4’ και πάλι «έκρυψαν την μπάλα οι παίκτες της Ημαθίας και από δεξιά ο Παντζαρτζίδης έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο ταχύτατος Τσουλλχάη από κοντά ανέβασε το σκορ στο 0-2. Οι γηπεδούχοι φαίνονται ότι δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των μετέπειτα νικητών και μοιραία δέχονται στο 16’ και το τρίτο τέρμα.

Ο Τσιότρας εκτελεί από πλάγια φάουλ, η μπάλα «σκάει» μπροστά στον τερματοφύλακα και δυο παίκτες της Ημαθίας μπαίνουν με την μπάλα στα δίχτυα. Φάνηκε τελευταίος να αλλάζει πορεία της μπάλας ο Παντζαρτζίδης, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με το ευρύ 0-3. Οι παίκτες όμως της Καστοριάς δεν το «έβαλαν» κάτω και με υπερπροσπάθεια στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να μειώσουν και να απειλήσουν ακόμη και με ισοφάριση. Στο ημίχρονο αυτό τα είδαμε όλα. Δυο γκολ από τους ηττημένους, ένα σούπερ Γεωργιάδη της Καστοριάς, ψυχικά αποθέματα από τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας και φυσικά τους παίκτες της Ημαθίας που «κάθισαν» στο σκορ του ημιχρόνου να μη μπορούν να αλλάξουν τρεις πάσες. Μορφή σε αυτό το 45άλεπτο ο Ανδρόνικος Γεωργιάδης που πήρε προσωπικά τον αγώνα και αναστάτωσε ουκ ολίγες φορές τους αμυντικούς της Ημαθίας, παρότι ο προπονητής έβαλε διπλό μαρκάρισμα. Στο 71’ από πλάγια θέση με σουτ μειώνει σε 1-3. Στο 89’ σε μια πανομοιότυπη φάση και πάλι με σουτ από πλάγια θα γράψει το 2-3. Και σαν να μην έφθανε αυτό παραλίγο στο 91’ να ισοφαρίσει ο ίδιος παίκτης. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της συνάντησης κ. Πολυχρονίου, βρήκε τους παίκτες των δυο ομάδων να αλληλοσυχαίρονται για το αθλητικό τους παιχνίδι.

ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Μ. Μπαχαδερόγλου) Αζέμης, Γαβριήλ, Χριστόπουλος,Ζήσης, Σίσκος, Σαββόπουλος, Νικολάου,Σισκόπουλος, Γεωργιάδης, Μηλιάτης, Κετνράς.(έπαιξαν και οι Ευαγγέλου, Παπουτσίδης, Σεργιανίδης)

ΕΠΣ ΗΜΑΘΙΑΣ (Αντ. Λυμούσης) Τσιάκος, Δημούλτσης, Τσιότρας, Χατζόπουλος, Νεστορόπουλος, Χρυσόπουλος, Παντζαρτζίδης), Τσαλακόπουλος, Μυλωνάς (70’ Γιοβαννόπουλος), Πέιος (55’ Ευθυμίου), Τσουλλχάη (61’ Σιδηρόπουλος).