Nτελί...ΡΙΟ!

Πραγματοποιώντας την καλύτερή της εμφάνιση στον δρόμο προς το Παγκόσμιο Κύπελλο, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 3-1 της Ρουμανίας στον πρώτο αγώνα των μπαράζ στο Καραϊσκάκη και ετοιμάζει... βαλίτσες για το Ρίο!

MVP o Σαλπιγγίδης, που έφτιαξε το πρώτο γκολ, σκόραρε το δεύτερο, με τον Μήτρογλου να πετυχαίνει τα άλλα δύο τέρματα της γαλανόλευκης. Πρώτη νίκη της Ελλάδας επί της Ρουμανίας στο πλαίσιο προκριματικών Μουντιάλ, μετά από 3 ισοπαλίες και 3 ήττες...

Χωρίς εκπλήξεις στην ενδεκάδα παρέταξε την Εθνική ο Φερνάντο Σάντος. Ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Τοροσίδη, Σιόβα, Παπασταθόπουλο και Χολέμπας στην αμυντική τετράδα από δεξιά προς τα αριστερά. Ο Τζιόλης σε ρόλο κόφτη με τους Μανιάτη και Κατσουράνη εσωτερικούς μέσους, τον Σαμαρά και τον Σαλπιγγίδη στα "φτερά" και τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά ο Πιτούρκα κατέβασε την Ρουμανία με τον Λόμποντ κάτω από τα δοκάρια, τους Ματέλ, Γκάρντος, Γκοϊάν, Ρατ στην άμυνα. Οι Μπουρτσεάνου και Κόστιτς αμυντικά χαφ, οι Τανάσε (δεξιά), Στάνκου (άξονα) και Τόρχε (αριστερά) τριπλέτα πίσω από τον Μαρικά που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι για την Εθνική μας, καθώς στο 14ο λεπτό, ο Σαλπιγγίδης έκανε το γέμισμα για τον Μήτρογλου, που έφυγε στην πλάτη της ρουμάνικης άμυνας και με ένα... άγγιγμα έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Λόμποντ κάνοντας το 1-0 για την γαλανόλευκη.

Ωστόσο, η χαρά μας δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 19ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για τους Ρουμάνους. Ο Τόρχε εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Καρνέζης άφησε την μπάλα να περάσει, ο Τοροσίδης έχασε τον Στάνκου, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Κακή συνολικά αντίδραση της άμυνάς μας, με αποτέλεσμα ένα... κρύο γκολ.

Παρόλα αυτά, η απάντηση ήρθε άμεσα από τον δημιουργό του πρώτου τέρματος, τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο οποίος πετάχθηκε στην καρδιά της ρουμάνικης άμυνας και με προβολή, ύστερα από παράλληλο γύρισμα του Τοροσίδη έβαλε εκ νέου την Εθνική μας μπροστά στο σκορ κάνοντας το 2-1. Η γαλανόλευκη με δύο τελικές έχει σκοράρει ισάριθμες φορές!

Στο 28' υπήρξαν προϋποθέσεις για τρίτο γκολ, όμως ο Σαμαράς επέλεξε να πάει μόνος του και να μην πασάρει σε συμπαίκτη του, με το τελείωμά του να είναι εύκολη λεία στα χέρια του Λόμποντ. Στο 36' ο Τοροσίδης μπήκε από πλάγια θέση και δεξιά στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε με το εξωτερικό έφυγε λίγο άουτ. Την ίδια ώρα, οι Ρουμάνοι απείλησαν με ένα σουτ του Κότσιτς από καλή θέση που πέρασε άουτ δίχως να ανησυχήσει τον Καρνέζη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και με πολύ αργό τέμπο και από τις δύο ομάδες, αλλά στην πρώτη καλή στιγμή βρήκαμε και πάλι δίχτυα! Στο 67ο λεπτό, ο Σαμαράς εκτέλεσε το φάουλ, ο Κατσουράνης έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Μήτρογλου να πιάνει το γυριστό, η μπάλα κόντραρε και σε μια... πλάτη (του Γκοϊαν) και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 69' η Εθνική μας άγγιξε το 4-1, όταν ο Χολέμπας έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Κατσουράνης ολομόναχος έπιασε... αέρα και δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον διεθνή άσο του ΠΑΟΚ να μην το πιστεύει. Μεταξύ μας... ούτε κι εμείς! Το γκολ του Μήτρογλου έδωσε έναν αέρα στην γαλανόλευκη που έψαχνε να τελειώσει την πρόκριση από απόψε κιόλας.

Ο Πιτούρκα προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 75' βάζοντας Λάζαρ και Γκρόζαβ στις θέσεις των Μπουρτσεάνου, Τόρχε, ενώ η απάντηση του Σάντος ήταν ο Καραγκούνης (έφτασε τις 130 συμμετοχές με το εθνόσημο) αντί του Μανιάτη στο 77' και ο Γκέκας αντί του Μήτρογλου στο 80ό λεπτό. Ο Σάμαρης στο 85' θα περάσει στη θέση του Κατσουράνη και ο Μαξίμ στη θέση του Τανάσε, ολοκληρώνοντας τις αλλαγές για τις δυο ομάδες...

Στο 89' ο Γκέκας μετά από... αναμπουμπούλα στην άμυνα των Ρουμάνων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Ορθή απόφαση... Στο 91' ο Λάζαρ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (την πρώτη την είχε αντικρίσει στο 88') αφήνοντας την Ρουμανία με παίκτη λιγότερο, ενώ χάνει και τη ρεβάνς, όπως και οι Κατσουράνης, Μπουρτσεάνου που συμπλήρωσαν κάρτες...

Στις καθυστερήσεις ο Σαμαράς με κεφαλιά άγγιξε το 4-1, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ακόμα κι έτσι, με το 3-1 η γαλανόλευκη είναι με το ενάμιση πόδι στην Βραζιλία. Υπομονή μέχρι το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης, όπου θα τσεκάρουμε το εισιτήριο της πρόκρισης στην ρεβάνς στο Βουκουρέστι.

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κατσουράνης (86’ Σάμαρης), Τζιόλης, Μανιάτης (77’ Καραγκούνης), Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου (80’ Γκέκας).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Λόμποντ, Ματέλ, Γκοϊάν, Γκάρντος, Ρατ, Μπουρτσεάνου (75’ Λάζαρ), Κότσιτς, Στάνκου, Τανάσε (86’ Μαξίμ), Τόρχε (75’ Γκρόζαβ), Μαρίκα.