Νίκησαν ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ, ΛΕΥΚΑΔΙΑ, έχασε η ΝΑΟΥΣΑ

Δύο νίκες και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Ημαθίας στην σημερινή 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Στο γήπεδο του Μακροχωρίου, η ομάδα του Λεωνίδα Μπίλλη δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Αμπελωνιακού, τον οποίο νίκησε με 3-1 χάρη σε τέρματα των Τζεϊρανίδη (41’), Καφέ (45’) και του νεοαποκτηθέντα Σπανού (71’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 80’ με τον Αλεξανδρή.

Στα Λευκάδια ο τοπικός ΠΑΣ επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 του Αχιλλέα Δομοκού. Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ντίνος Έξαρχος στο 31’ και 77’, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις με τον Μπουγιώτα.

Στον αντίποδα η ΝΑΟΥΣΑ, παρότι πάλεψε το ματς, δεν τα κατάφερε στη Λαμία μιας και γνώρισε την ήττα με 3-1 από την τοπική ομάδα που προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 36΄ με τον Ζλατκόφσκι, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Πέικος έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη η Λαμία έκανε το 2-1 με τον Κόλεφ στο 56’ και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 67’ ο Κιπτίου.