• Διαβάστηκε 1188 φορές

Πλήρωσε το ένα και μοναδικό της λάθος η ΒΕΡΟΙΑ στο Περιστέρι!

Δεν μπόρεσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα η ΒΕΡΟΙΑ στο Περιστέρι με αντίπαλο τον Ατρόμητο, από τον οποίο ηττήθηκε με 1-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Οι «κυανέρυθροι», στο ντεμπούτο του Ράτκο Ντόστανιτς στον πάγκο τους, παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο στο μεσοαμυντικό κομμάτι με πολύ πίεση, πληρώνοντας ωστόσο για μία ακόμη φορά το ένα και μοναδικό λάθος που έκαναν (43’ Καραγκούνης).

Μετά το 1-0 προσπάθησαν να απειλήσουν περισσότερο την εστία των γηπεδούχων αλλά ήταν σχεδόν ακίνδυνοι επιθετικά και δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα μπροστά.

Το ματς ξεκίνησε κάτω από καταρρακτώδη βροχή, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού αλλά να μη μπορούν να φτάσουν εύκολα στην περιοχή της ΒΕΡΟΙΑΣ. Αιτία γι’ αυτό ήταν η εξαιρετική μεσοαμυντική λειτουργία της «Βασίλισσας», με τους παίκτες της να ασκούν μεγάλη πίεση στον χώρο της μεσαίας γραμμής και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Παρόλα αυτά, πλήρωσαν το ένα και μοναδικό λάθος τους και μάλιστα λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Ήταν το 43ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ιγκλέσιας έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή από τον Σιόντη πιάνοντας ανοργάνωτη την «κυανέρυθρη» άμυνα, με τον Παπαδόπουλο να δίνει ωραία ασίστ στον Καραγκούνη που από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε εύστοχα τον Τζόναθαν, γράφοντας το 1-0!

Στην επανάληψη οι Βεροιώτες ξεκίνησαν με μια αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα, καθώς ο Αναστασόπουλος πήρε την θέση του Τζόναθαν που τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Ντόστανιτς μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση να πιέσει την άμυνα του Ατρομήτου αλλά συνέχισε να είναι ακίνδυνη για τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ ήταν οι γηπεδούχοι με τον Ούμπιδες να σεντράρει στο 56’ και τον Μπρίτο από πλάγια θέση να στέλνει τη μπάλα επάνω στον  Αναστασόπουλο που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Η πρώτη καλή στιγμή για τη «Βασίλισσα» έγινε στο 64ο λεπτό όταν το διαγώνιο σουτ του Μπεν πέρασε λίγο άουτ.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και στο 68’ άγγιξαν το 2-0 αλλά η κεφαλιά του Λαζαρίδη βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Αναστασόπουλου και κατέληξε άουτ!

Στο τελευταίο τέταρτο οι Βεροιώτες έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση και λίγο έλλειψε να την πετύχουν στο 88’ αλλά το σουτ του Μπεν πέρασε λίγο δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκαριών του Τζενάμο.

Έτσι το 1-0 έμεινε έως και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Λαμπρόπουλου από την Ηλεία με τη "Βασίλισσα" να μένει για μία ακόμη αγωνιστική μακριά από ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Τζενάμο, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Νάστος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Καραγκούνης (81’ Γεωργίου), Ούμπιδες, Δημούτσος (90’ Καραμάνος), Μπρίτο (71’ Πίτου Γκαρσία), Παπαδόπουλος.

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Τζόναθαν (46’ λ.τ. Αναστασόπουλος), Αποστολόπουλος (77’ Τζημογιάννης), Αμαραντίδης, Σισοκό, Ορέστες, Οστοϊτς, Τραπ, Σιόντης, Μπαργκάν, Μπεν, Μρντάκοβιτς (58’ Μάνος).

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ «ΚΕΡΚΙΔΑ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 25/11…