• Διαβάστηκε 1407 φορές

Παλικαρίσια νίκη της «Βασίλισσας» επί του Λεβαδειακού!

Την πρώτη της νίκη μετά από 3,5 περίπου μήνες πέτυχε η «Βασίλισσα του βορρά» στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ!

Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, επικράτησε τελικά του Λεβαδειακού με το «αγγλικό» 4-3, έπειτα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που άφησε ικανοποιημένους τους 1500 και πλέον φιλάθλους που το παρακολούθησαν, κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες.

Αγωνιστικά, η ΒΕΡΟΙΑ για ένα ακόμη παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την πρώτη επιθετική προσπάθεια του αντιπάλου της!

Ήταν το 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Κονέ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Σαγκινέτι πρόλαβε τον Σιόντη και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη «Βασίλισσα», η οποία έφτασε 5 φορές κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Στο 9’ και στο 20’ ο Τραπ, στο 17’ ο Μπαργκάν, στο 24’ ο Αμαραντίδης και στο 37’ ο Μπεν δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Πρζιρόβσκι, ενώ από την άλλη ο Λεβαδειακός ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και στο 38’ λίγο έλλειψε να κάνει το 0-2 αλλά ο Αμαραντίδης με υπερπροσπάθεια ανέκοψε τον Κάντζι που βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ με τον Αναστασόπουλο.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ντόστανιτς ενίσχυσε ακόμα περισσότερο την επίθεσή του περνώντας στο ματς τον Καλτσά στην θέση του Σιόντη, με αποτέλεσμα οι «κυανέρυθροι» να ανέβουν ακόμα περισσότερο. Έτσι, αφού στο 49’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 με τον Καλτσά, δύο λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Μρντάκοβιτς, ο οποίος με κοντινό πλασέ έπειτα από κόρνερ του Μπεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πρζιρόβσκι!

Ωστόσο στο 60’ οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη τους ευκαιρία στην επανάληψη, πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο νεοεισελθών Ορτέγκα κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αναστασόπουλο (1-2)!

Η απάντηση όμως των «κυανέρυθρων» ήταν άμεση και πολύ γρήγορα έφτασαν σε νέα ισοφάριση! Συγκεκριμένα στο 63’ ο Μπεν μέσα απο την περιοχή και αριστερά έβγαλε την σέντρα, ο Καλτσάς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά σημείωσε το 2-2! Ο επιθετικός μονόλογος της «Βασίλισσας» συνεχίστηκε και στο 70’ ήρθε το 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, όταν ο Αμαραντίδης έκανε την βαθιά σέντρα από αριστερά και ο Πετράτσι στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!

Το γκολ που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση υπέρ των γηπεδούχων ήρθε στο 79’ όταν ο Μρντακοβιτς εκανε πολύ ωραια ατομική ενέργεια μπήκε απο δεξια στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον Μπέν που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 4-2!

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 4-3 στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Καπό από την «καρδιά» της περιοχής, με τους Βεροιώτες να πανηγυρίζουν την σπουδαία νίκη που τους επέτρεψε να ξεκολλήσουν από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα!

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Αναστασόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σισοκό, Ορέστες, Όστοϊτς (75’ λ.τ. Παυλίδης), Τραπ, Σιόντης (46’ Καλτσάς), Μπεν, Μπαργκάν (54’ Ζεζίνιο), Μρντάκοβιτς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Πρζιρόβσκι, Σανγκινέτι, Μουλόπουλος, Σκέμπης, Λαμπρόπουλος, Κονέ (74’ Καπό), Πετράτσι, Ροτζέριο, Μάντζιος, Γιάντσης (57’ Ορτέγκα), Κάντζι (85’ Βασιλείου).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ «ΚΕΡΚΙΔΑ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 02/12…