Πλήρωσε τα λάθη της στο Καραϊσκάκη η ΒΕΡΟΙΑ

Βαριά ήττα με 6-0 γνώρισε στο Καραϊσκάκη η ΒΕΡΟΙΑ από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ.

Οι «κυανέρυθροι», με υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο τους τον Στέφανο Γαϊτάνο, εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια τους και ιδιαίτερα στο διάστημα από το 20’ μέχρι και το 60’ έπαιξαν σαν ίσος προς ίσο τον μεγάλο αντίπαλό τους. Ωστόσο, πλήρωσαν τα αμυντικά τους κενά, τα οποία οι γηπεδούχοι δεν συγχώρησαν, φτάνοντας το σκορ σε αυτά τα υψηλά επίπεδα!

Χατ-τρικ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχε ο Κώστας Μήτρογλου, ενώ στο 32’ ο Αναστασόπουλος έπιασε το πέναλτι του Σαβιόλα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καλτσάς βρέθηκε μια ανάσα από το 2-1 αλλά νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Προκλητικός εις βάρος της ΒΕΡΟΙΑΣ ήταν ο διαιτητής Κάμπαξης που έκλεισε τα μάτια σε πολλές φάσεις, με αποκορύφωμα το πέναλτι που δεν έδωσε στον Μρντάκοβιτς (52’) και την μη αποβολή με απευθείας κόκκινη των Μήτρογλου και Παπάζογλου για χτυπήματα εκτός φάσης σε Αποστολόπουλο και Καλτσά αντίστοιχα!

Αγωνιστικά, οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο τέρματα και τα κατάφεραν με τον συνήθη ύποπτο, Κώστα Μήτρογλου. Μετά από σουτ του Μανιάτη ο Έλληνας φορ έκανε την προβολή, ανοίγοντας νωρίς – νωρίς το σκορ, ενώ στο 20’ ο ίδιος παίκτης ανενόχλητος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!

Στην συνέχεια η «Βασίλισσα» ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε σιγά-σιγά να επισκέπτεται τα καρέ του Ρομπέρτο, χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 26’ όταν ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Καλτσά από θέση τετ-α-τετ. Οι Βεροιώτες είχαν δύο ακόμη πολύ καλές στιγμές, με σουτ των Μρντάκοβιτς (34’) και Ντα Κόστα (36’), τα οποία απέκρουσε ο Ρομπέρτο.

Λίγα λεπτά νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 32’ ο Σαβιόλα θα μπορούσε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, αλλά ο Αναστασόπουλος απόκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αργεντίνος σταρ και το οποίο κέρδισε ο Βάις από τον Καλτσά.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στις αρχές της επανάληψης, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φτάνουν για μία ακόμη φορά κοντά στο γκολ στο 56’, όταν ο τερματοφύλακας του θρύλου απέκρουσε εντυπωσιακά το απευθείας χτύπημα φάουλ του Καλτσά!

Οι γηπεδούχοι κόντρα στην ροή του αγώνα πέτυχαν στο 63’ το 3-0 με σουτ του Κάμπελ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να «καταρρεύσουν» οι Βεροιώτες στην συνέχεια και να δεχθούν εύκολα ακόμη τρία τέρματα!

Στο 71’ από ασίστ του Κάμπελ και κοντινή προβολή του Μανιάτη έγινε το 4-0, στο 80’ ο Μήτρογλου με ντρίπλες εκτός περιοχής και σουτ-κεραυνό έκανε το 5-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε την ασίστ στον Κάμπελ, που διαμόρφωσε το τελικό 6-0!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Παπάζογλου, Μανωλάς, Μεντζανί, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης (72' Γιαταμπαρέ), Φουστέρ, Βάις (61' Κάμπελ), Σαβιόλα (67' Σέποβιτς), Μήτρογλου

ΒΕΡΟΙΑ (Στ. Γαϊτάνος): Αναστασόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Τζημογιάννης (73’ Ζεζίνιο), Μπάρμπας, Αποστολόπουλος, Οστοϊτς, Καλτσάς, Μπεν, Ντα Κόστα (84’ Σεντεμέντες), Μρντάκοβιτς (68’ Πλαβούκος).

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ «Κ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 07/10…