ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τον Π.Α.Ο.Κ.

Δεν κατάφερε να φύγει αήττητος από την Θεσσαλονίκη ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 28-21 από τον δυνατό Π.Α.Ο.Κ. για την 13η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας χάντμπολ ανδρών.

Οι παίκτες του Χρήστου Τζουβάρα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο λαο βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 5-1 στο 10ο λεπτό και 7-3 λίγο αργότερα.  Σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 6-8 στο 20ο λεπτό, ενώ στην συνέχεια κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 12-11.

Στο δεύτερο μέρος ο Π.Α.Ο.Κ. συνέχισε να πιέζει με την άμυνά του τον ΦΙΛΙΠΠΟ, με τον τερματοφύλακα Ορφανουδάκη να φτάνει τις 14 αποκρούσεις συνολικά!

Στην επίθεση οι Βότσης και Τσακίρης πέτυχαν σημαντικά τέρματα και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 26-19 (από 23-19) στο 56ο λεπτό, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 28-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 3-6, 6-8, 9-9, 12-11 (ημχ) 14-12, 16-14, 20-17, 23-18, 25-19, 28-21.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης (14 αποκρούσεις), Γουργούμης, Πίτσιος, Τσίλης 3, Τσακίρης 8, Βότσης 8, Πετρίδης 5, Ιλερής, Παπαδόπουλος, Τρουμπέτας 3, Κοκώνης 1, Κεσίδης, Τσεσμετζίδης, Ν. Νικολαίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Δέλλιος, Θ. Κωστακίδης, Δ. Μπαντής 6, Π. Κωστακίδης 1, Δομπρής 3, Γ. Μπαντής 1, Μιχαηλίδης, Ζευγαρόπουλος 2, Δραγκόλας 1, Αρβανιτίδης, Τσιρογιάννης 2, Μάντζος, Ζλατάνος, Πάβλοβιτς 5, Ντόβας, Δινάλης.

Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 5/6 - 1/1

Διαιτητές: Θεοδοσάκης - Θεοδοσίου

φωτο: paokmania.gr