Φιλική ήττα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από τον Π.Α.Ο.Κ.

Φιλική ήττα με σκορ 30-21 γνώρισε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ από τον ΠΑΟΚ στο Φιλίππειο Γυμναστήριο της Βέροιας.

Ήταν ένα δυνατό τεστ και για τις δύο ομάδες ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Handball Premier. Οι ομάδες άλλωστε σιγά σιγά ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους και οι προπονητές θέλουν να δουν τους παίκτες τους όσο το δυνατόν πιο έτοιμους.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι περίπου το 6ο λεπτό. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την αφλογιστία του ΦΙΛΙΠΠΟΥ για 10 λεπτά, πήρε μια διαφορά πέντε τερμάτων. Στη συνέχεια του ημιχρόνου, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά και έτσι ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (11-11) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τελικά νικητή τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά και κατάφερε να εξασφαλίσει και πάλι μια διαφορά πέντε τερμάτων. Το τέλος της φιλικής αναμέτρησης βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με 30-21. Από το φιλικό αγώνα απουσίασαν οι αθλητές Θοδωρής Πετρίδης και Νταβόρ Τάσκοβιτς.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 5-8, 6-11, 11-11, 12-13 (ημχ.), 13-17, 14-19, 16-22, 18-24, 21-27, 21-30

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιούπης- Πρωτογέρης): Τσούλος, Ευαγγελόπουλος, Καλλιαρίδης, Στανκίδης, Παντελίδης, Κουκουτσίδης 2, Κορωνάς, Μαυρόπουλος, Ταραμονλής, Τζίμπουλας 2, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 5, Τσαμουρίδης 3, Α. Παπαδόπουλος, Σ. Παπαδόπουλος 5, Αποστολίδης 1, Τ. Τριανταφυλλίδης 2, Δ. Τριανταφυλλίδης 1.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Λοίζος, Κοτανίδης, Δελλιάς, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος, Κοκκώνης 6, Γιόσμου 2, Π. Κωστακίδης 6, Νικολαϊδης, Παλάσκας 6, Τζόνο 4, Καραγκιοζόπουλος, Αραμπατζής 2, Τσεσμετζίδης 1, Ελόζουα 1, Γιαννακίδης, Αποστόλου 1.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Κόκκινη- Μπλε: Γιόσμου (για εξύβριση διαιτητή), Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 2/2-2/2

Πηγή: e-handball.gr