Σημαντικό διπλό του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί της Χ.Α.Ν.Θ.

Με νέο πρόσωπο τον τερματοφύλακα Πόποβιτς ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. πέρασε νκηφόρα από την Θεσσαλονίκη επικρατώντας 20-22 της ΧΑΝΘ.

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς πήρε ο Φίλιππος Βέροιας στη Θεσσαλονίκη επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 20-22.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με εναλλαγές στο σκοράρισμα, νεκρά διαστήματα εκατέρωθεν, πολύ πάθος, αλλά και ένταση.

Η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Ευθύμη Πιπελίδη να πανηγυρίζουν για το διπλό, και τους ανθρώπους της ΧΑΝθ να διαμαρτύρονται, κυρίως για μία φάση τρία λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί ο Βαρδάκας μείωσε σε 56:54 και ο πάγκος της ΧΑΝΘ ζήτησε και δίλεπτο, με τον παρατήρητή Αγγελίδη ωστόσο να υποδεικνύει δίλεπτο στον Κώστα Τούτση για διαμαρτυρία.

Στο πρώτο μέρος η ΧΑΝΘ ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. και με 7-5 στο 17′. Εκεί οι γηπεδούχοι υπέστησαν μπλακ άουτ. Ο Φίλιππος με τον Κορωνά να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στην εστία και καλές επιλογές στην επίθεση, έτρεξε ένα σερί 0-7 και προηγήθηκε με 7-12 στο 29′. Η ΧΑΝΘ σκόραρε για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και μείωσε σε 8-12.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους παίκτες του Κώστα Τούτση να μπαίνουν και πάλι καλύτερα στο παιχνίδι και να ισοφαρίζουν σε 12-12. Με τον αγώνα να πηγαίνει γκολ γκολ (15-15 στο 43′ 17-17 στο 53′), όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Ένα γκολ του Κουκουτσίδη και ένα στου Σιβ Παπαδόπουλου σε συνδυασμό με αποκρούσεις του Καλλιαρίδη έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο Φίλιππο (17-19 στο 55′). Ο Βαρδάκας μείωσε στο 55:40, αλλά ο Τάσος Τσαμουρίδης που μπήκε στο ματς παρά τις ενοχλήσεις στον αστράγαλο , σκόραρε ένα κρίσιμο γκολ κάνοντας το 18-20 στο 56:00. Ο Βαρδάκας μείωσε σε 19-20 στο 56:55, στη φάση που διαμαρτύρεται η ΧΑΝθ. Ο Φίλιππος εκμεταλλευτηκέ την υπεραριθμία σκόραρε ακόμη δύο γκολ με τους Παντελίδη και Τσαμουρίδη, έκανε το 19-22 και στο τέλος απλώς ο Βασιάδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μελανό σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός του Σταύρου Ρεμπελάκου στο δεύτερο μέρος, με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Στα αξιοσημείωτα η παρουσία του Σέρβου τερματοφύλακα Πόποβιτς στη σύνθεση του Φιλίππου, παρόλο που δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Από τους νικητές το βάρος στην επίθεση σήκωσε ο Κωστακίδης με 6 γκολ, ενώ για τη ΧΑΝΘ οι Παπαβασίλης, Βασιάδης και Βαρδάκας σκόραραν τα 17 από τα 20 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 5-5, 7-6, 7-10, 8-12 (ημχ), 11-12, 13-14, 15-15, 16-16, 17-19, 20-22.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Τσαμήτρος, Μουρατίδης, Μηλόπουλος, Τσιρογιάννης 2, Ρεμπελάκος, Παπαβασίλης 6, Βασιάδης 5, Αγαθόνικος, Τζίνεβης, Στίγγας 1, Σαρηγιαννίδης, Βαρδάκας 6, Τσόγιας, Τσαγκαράκης, Αρβανιτίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 3, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος 2, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίνης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 3/4 – 1/1