Ήττα στα… σημεία για τον ΦΙΛΙΠΠΟ στη Νίκαια

Έχασε την Κυριακή στη Νίκαια από τον Άρη ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν με 26-23 αλλά τουλάχιστον προστάτεψαν την διαφορά του πρώτου αγώνα (29-22).

Αγωνιστικά, ο Άρης είχε στο πρώτο ημίχρονο ένα ελαφρύ προβάδισμα 1-2 γκολ αλλά ο Φίλιππος ήταν διαρκώς κολλημένος σαν κολλιτσίδα πάνω του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το ματς στα ίσια στο 28’ (11-11) αλλά έμειναν χωρίς γκολ στο τελευταίο δίλεπτο και το ημίχρονο τελείωσε 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Νικαίας εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική κοιλιά του Φιλίππου και προηγήθηκε με 20-14 στο 46’. Ο Φίλιππος που είχε κορυφαίο τον Αποστολίδη με 8 γκολ, κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν μείωσε με τον Τσαμουρίδη 23-22 στο 56’ με σερί 4-0 (23-18 στο 52’). Ωστόσο ο Άρης με τον Δημήτρη Μελετάκο και τον Αθανασίου να σκοράρει δις επανέφερε την διαφορά στα τρία γκολ (25-22) και «κλείδωσε» την μεγάλη νίκη.

Την πρώτη του εμφάνιση με τον φανέλα του Φιλίππου πραγματοποίησε ο Τάσκοβιτς.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-6, 9-7, 10-10, 13-11 (ημχ.), 15-12, 18-14, 20-14, 22-17, 23-21, 26-23

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής 2, Λαδάκης, Αθανασίου 6, Γ. Μελετάκος 1, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 8, Μαλανδρένιας 2, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 4, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης 2, Τάσκοβιτς 1, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 3, Τριανταφυλλίδης 2, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 8, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 2.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Κόκκινη: 50:14 Τάσκοβιτς (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 5/5-1/1.