Ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Δούκα για τον ΦΙΛΙΠΠΟ Β.

Ήττα χωρίς να προβάλει μεγάλη αντίδραση γνώρισε στο ΟΑΚΑ από τον Δούκα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ.

Οι Βεροιώτες που ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ, ηττήθηκαν με 28-20 ενώ από την άλλη, οι γηπεδούχοι με αγωνιστική σοβαρότητα από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε πήραν άλλους δυο πολύτιμους βαθμούς και παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά, το δυναμικό ξεκίνημα των «μπλε» έφερε πολύ γρήγορα διαφορά στο σκορ. Κεδέρης, Ταουσάνης, Μωραΐτης και Τόμπρος είχαν κέφια στην επίθεση και πολύ γρήγορα προηγήθηκαν με 8-3 στο 12ο λεπτό και 15-8 στο 26’.

Η ομάδα των Εκπαιδευτήριων στηρίχθηκε στην καλή αμυντική της λειτουργία, έτρεξε στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 7 γκολ (16-9). Οι Βεροιώτες, δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με εννέα μόλις τέρματα δεν μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Δούκας είχε βάλει τις βάσεις για την επικράτηση και παρά το γεγονός ότι ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αναζητούσε λύσεις δεν μπορούσε να τις βρει.

Το 19-11 έγινε στο 45’ 24-16 και 28-20 στο φινάλε, με τον Κωστή Μπούνα να δοκιμάζει διάφορα σχήματα ενόψει της συνέχειας.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 9-5, 12-6, 14-8, 16-9(ημχ.), 18-11, 20-14, 23-16, 25-18, 25-20, 28-20.

ΔΟΥΚΑΣ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 1, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 3, Σαμαράς 1, Λιόλιος 3, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης 1, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Πόποβιτς, Παντελίδης, Τάσκοβιτς 4, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης 1, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 4,Αποστολίδης, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος, Κορώνας, Φιλοσογλου 2, Παπαδόπουλος 4.