Έχασε στο Κιλκίς ο Ζαφειράκης

Ηττήθηκε με 25-22 και η σειρά των πλέι οφ μεταφέρεται στη Νάουσα

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος έκανε το Κιλκίς που επιβλήθηκε με 25-22 του Ζαφειράκη Νάουσας. Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν το Σάββατο στη Νάουσα για το δεύτερο ματς της σειράς. Αν ο Ζαφειράκης κερδίσει, θα παίξουν τρίτο ματς στο Κιλκίς. Αν χάσει, προκρίνεται στον τελικό των πλέι οφ το Κιλκίς και μένει έξω ο Ζαφειράκης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους παίκτες του Γιάννη Λαζαρίδη να έχουν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως τον Ζαφειράκη να είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, και αν και έχασαν με τρεις διλεπτες τον Γιαβασίδη στο 34’, κατάφεραν με την άμυνα να προηγηθούν με 18-15 στο 40’. Ο Ζαφειράκης μείωσε στο επόμενο διλεπτο στο γκολ, αλλά η αντίδραση του ήταν μέχρις εκεί. Το Κιλκίς είχε πλουραλισμό στην επίθεση, και με τις σημαντικές αποκρούσεις του Κοβλακά έφτασε στο 51’ τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Από εκεί και πέρα η γηπεδούχος ομάδα διαχειρίστηκε σωστά το ματς, και έφτασε στη νίκη με 25-22.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-6, 9-8, 12-10, 13-12 (ημ), 17-14, 18-15, 19-17, 20-17, 23-19, 25-22.

ΓΑΣ Κιλκίς: Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 4, Κουσίδης, Β. Τοκατζόγλου 7, Σ. Φαχουρίδης, Γιαβασίδης 2, Α. Φαχουρίδης 1, Τριανταφύλλου, Μέγκας 2, Σακαλής, Γρηγοριάδης 1, Μαυρόπουλος 1, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: Βλάχος 6, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 3, Ρότζιος 5, Βάκκας, Τσαγκεράς, Καραβίτης 1, Βραχιολίδης, Πινακούδης, Τζουβάρας 2, Σιούλης, Μπακαλιός, Μπουμπουλέντρας, Δεληχρήστος, Πετρίδης 3, Μάντσος.

Δίλεπτες: 7/3, Αποβολές: Γιαβασίδης 34’ (Τρίτη δίλεπτη), πέναλτι: 2/4, 3/3

* Στο άλλο παιχνίδι των πλέι οφ, του 2ου ομίλου, ο Φαίακας κέρδισε τον Πρωτέα Άρτας 27-17.