Η ΒΕΡΟΙΑ πέρασε και το εμπόδιο του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών

Εύκολα, όπως άλλωστε δείχνει και το τελικό σκορ 27-21 επικράτησε η ΒΕΡΟΙΑ 2017 επί του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών στην Βέροια.

Οι Βεροιώτισες ήταν από το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ, στο δεύτερο ξέφυγε με 8 γκολ και πήρε χωρίς να δυσκολευτεί τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος η ΒΕΡΟΙΑ είχε τον έλεγχο του ματς αλλά δεν είχε σταθερή απόδοση για να δημιουργήσει διαφορά. Προηγήθηκε με 5-3 στο 11', 9-6 στο 19' και 12-8 στο 25'. Ένα νεκρό τρίλεπτο όμως των γηπεδούχων, έδωσε την ευκαιρία στον Μέγα να μειώσει σε 12-11 στο 28'. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Βέροια κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο 13-11.

Στο δεύτερο μέρος, η υπεροχή των γηπεδούχων άνοιξε την διαφορά στο σκορ. Η Βέροια προηγήθηκε με 18-12 στο 34' και 21-13 στο 40'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βέροια χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενες μείωσαν 25-21 στο 56'. Η Βέροια όμως απάντησε με δυο γκολ, έγραψε το 27-21, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 7-5, 9-7, 12-8, 13-11 (ημχ), 17-12, 21-13, 22-14, 23-16, 24-18, 27-21.

Διαιτητές: Μαυρίδης – Μπουγιάκας. Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 3/5 – 4/9

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Μακρίδου): Τσιομπάνου 3, Κοτζαχρήστου 2, Κονέσκι 8, Στάμου, Βαφειάδου, Δελησσάβα, Ταϊρίδου, Τσιτλακίδου 6, Ανδρονικίδου 3, Ματαρώνα 1, Νταβίντοβιτς 4, Καλμουκίδου.

Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Ταρινίδης): Πέγιου, Αιμ.Ζιάκα, Ματζίρη, Τομίδου 1, Ελ. Τροχίδου 1, Αδρίτσου, Παύλου 3, Παρασκευαΐδου, Ελ. Ζιάκα 3, Πλιόγκα 1, Πυριτίδου, Αναστασίου 1, Βασιλειάδου 5, Λαζαρίδου 6.