Έμεινε ζωντανός ο ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ στην εκπνοή της παράτασης

Κέρδισε με 26-25 το Κιλκίς και έστειλε την σειρά πλέι οφ σε τρίτο ματς

Ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου έμεινε ο ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ. Στο 2ο παιχνίδι των πλέι οφ, κέρδισε στην παράταση το Κιλκίς και έστειλε την σειρά στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι. Εκεί θα κριθούν όλα, αφού ο νικητής της σειράς ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ – Κιλκίς, θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Φαίακας – Πρωτέας για μια θέση στην πρώτη κατηγορία του Ελληνικού χάντμπολ.

Το ματς κρίθηκε στο φινάλε της παράτασης. Ο Βλάχος με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 26-25 και έδωσε τη νίκη στον ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ.

Οι Ναουσαίοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο μέρος είχαν μέχρι το 50’ μια διαφορά 5-6 γκολ. Θα μπορούσαν να κερδίσουν πιο εύκολα το ματς αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν πρόβλημα στο σκοράρισμα (μόνο δυο γκολ) και είδαν το Κιλκίς να μειώνει και τελικά να φθάνει στην ισοφάριση.

Έτσι χρειάστηκε η παράταση, η οποία κρίθηκε με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βλάχου.

Πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 6-6, 8-6, 12-7 (ημ), 14-9, 16-11, 17-12, 20-14, 21-17, 22-22 (κ.α.) 22-23, 26-25 (τελικό)

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 56’ Διδασκάλου, 69:58 Μαυρόπουλος, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 7/9-2/5

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: Βλάχος 9, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 4, Ρότζιος 2, Μήτσικας, Πετρίδης, Βάκκας 4, Τσαγκεράς, Καραβίτης 2, Βραχιολίδης 2, Πινακούδης, Σιδηρόπουλος 1, Σιούλης, Τζουβάρας, Σιαμίδης, Μπουμπουλέντρας.

ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 5, Κουτσίδης, Β. Τοκατζόγλου 4, Σ. Φαχουρίδης 1, Γιαβασίδης 3, Α. Α. Φαχουρίδης 2, Τριανταφύλλου, Μέγκας 3, Σακαλής, Γρηγοριάδης 1, Μαυρόπουλος, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου, Βαφειάδης.