Το πάλεψε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αλλά έχασε από την Άρτα στη Βέροια

Την ήττα με σκορ 24-28 από την Άρτα γνώρισε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ για τη 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι. Οι γηπεδούχες έμειναν μπροστά στο σκορ για τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα (7-6) αλλά τελικά η Άρτα κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 10-13.

Στο δεύτερο μέρος, η κατάσταση δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι… χέρι -χέρι, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν πάλι μια μικρή διαφορά δύο τερμάτων στο 55′ (23-25) και τελικά τη νίκη με σκορ 24-18.

Πρώτη σκόρερ για τον Φίλιππο με 8 γκολ ήταν η Καραχαρίση, ενώ για την Άρτα κορυφαία ήταν η Μουρνου με 11 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 5-4, 7-6, 8-8, 10-13 (ημχ) 14-15, 16-16, 19-19, 21-22, 23-25, 24-28

Διαιτητές: Τέμης-Γιάννου, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/1-4/4

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάτσο 2, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 2, Καραμήτσου, Γιαννοπούλου 5, Ανθίτση 6, Καραχαρίση 8, Θεοδωσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου, Γαβριηλίδου, Θεοδωσοπούλου Σ., Νούσια, Λούρη 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ντάρας):  Μπαλάφα, Σκουτέλα 5, Σκάρα 5, Μούρνου 11, Σαΐντοβα, Κολτούκη, Καναρα, Ανδρίτσου 3,  Κουρέλη, Μέγα, Κώστα, Μάστακα 4.