Νίκη επί του Άρη Νικαίας στα πλέι άουτ για τον ΦΙΛΙΠΠΟ Β.

Νίκη στον πρώτο αγώνα πλέι άουτ για τον ΦΙΛΙΠΠΟ επί του Άρη Νικαίας με 26-19, που πλέον χρειάζεται μια ακόμη νίκη, για να δώσει ένα τέρμα στην διαδικασία των πλέι άουτ.

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έλεγχε το παιχνίδι μετά το πρώτο 20λεπτο και πήρε ένα προβάδισμα μέχρι 6 τέρματα, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι Βεροιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 14-7 στο 31' και 19-13 στο 42'. Από εκεί και μετά αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα και ο Άρης Νικαίας "ροκάνισε" την διαφορά και μείωσε 20-18 στο 52'. Την λύση στην Βεροιώτικη δυστοκία έδωσε ο Παντελίδης με τέρμα από δύσκολη θέση και έγραψε το 21-18. Ακολούθησε τέρμα του Τσίμπουλα που ανέβασε το σκορ στο 22-18 ενώ απόκρουση πέναλτι του Κορωνά και βολίδα του Κωστακίδη έγραψαν το 23-18 στο 55'.

Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει όμως μια νέα απόκρουση πέναλτι, του Καλλιαρίδη κι ένα τέρμα του Παντελίδη στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσαν το σκορ στο 24-19 στο 58'. Εκεί τελείωσαν όλα.

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 2-2, 4-5, 8-6, 10-7, 13-7 (ημ), 16-10, 18-12, 19-15, 20-17, 23-18, 26-19

* Στο ημίχρονο τιμήθηκε ο πρώην παίκτης του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, γιατρός Στέργιος Παπαδημητρίου για την ιατρική υποστήριξή του στα τμήματα του Φιλίππου,καθώς και η ομάδα χιπ χοπ του συλλόγου, που εξασφάλισε την συμμετοχή της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.