Τον δυσκόλεψε

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έχασε στη Βέροια από τον ΠΑΟΚ 28-31 για την 6η αγωνιστική της Handball

Για πολλούς, πριν την έναρξη του αγώνα, ερωτηματικό στο συγκεκριμένο ματς ήταν η διαφορά με την οποία θα κέρδιζε ο ΠΑΟΚ, τον Φίλιππο. Και όμως, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ο νεανικός και άπειρος, πλην παθιασμένος, Φίλιππος είχε μειώσει στο γκολ (27-28) και απειλούσε για τη μεγάλη έκπληξη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Φίλιππο να αιφνιδιάζει τον ΠΑΟΚ και να προηγείται με 8-5 στο 12′. Σταδιακά, οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη ισορρόπησαν, βρήκαν πιο εύκολα γκολ και μπήκαν στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (13-17).

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ επέβαλλε το ρυθμό του έως το 45’, οπότε και προηγήθηκε με επτά γκολ (18-25). Κάπου εκεί, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, που δεν είχαν να χάσουν τίποτα. Έτσι σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά για να φτάσουν στο γκολ (27-28 στο 55). Στα τελευταία λεπτά, όμως, μίλησε η εμπειρία του ΠΑΟΚ με τον Γιώργο Μαστορογιάννη να σκοράρει δύο φορές (ακόμη ένα γκολ πέτυχε ο Ελευθεριάδης) και να φτάνει στην τέταρτη νίκη του.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 10-10, 12-13, 13-17 (ημχ), 15-18, 16-22, 18-25, 22-27, 27-28, 28-31.

Φίλιππος (Σαράφης): Πατραμάνης 5, Καραγκιοζόπουλος 7, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Βαρδάκας 2, Τζίνεβης, Μηλόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Καλλιαρίδης Πιστόλας 3, Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Τζωρτζίνης, Παπαγιάννης 2.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 5, Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 5, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 4, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Πετρίδης 2, Τσαναξίδης 1, Ελευθεριάδης 2, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος 1, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς.

Διαιτητές: ΛΙνάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 2-2. Κόκκινη: Παπαβασίλης 34:33 (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 0/1 – 2/3.