Δεν τα κατάφερε η ΒΕΡΟΙΑ 2017

Η Ν. Ιωνία επικράτησε της Βέροιας 2017 με 23-22, στο πλαίσιο του ημιτελικού του Κυπέλλου Γυναικών, σε ένα νοκ- άουτ αγώνα.

Η ομάδα της Ν. Ιωνίας περνάει στον τελικό του Κυπέλλου, στον οποίο πρόκειται να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, που βγήκε νικητής εχθές κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας.

Σε πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στη Βέροια 2017 και την Ν. Ιωνία, καθώς η διαφορά των δύο ομάδων δεν ξεπέρασε τα 2 τέρματα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχες παρ’ ότι βρέθηκαν το 20′ (10-11) πίσω, κατάφεραν και ισοφάρισαν στο 25′ (12-12) και να περάσουν μπροστά πριν το ημίχρονο (13-12). Έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια με ένα γκολ αβαντάζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ν. Ιωνία μπήκε δυναμικά και η Κεπεσίδου Ν. έκανε το 14-15 (στο 35′), αλλά και πάλι η Βέροια με την Βασιλειάδου σημείωσε το 17-16 στο 40′.

Από κει και έπειτα δύο ισοφαρίσεις ήρθαν να προσθέσουν επιπλέον αγωνία στους θεατές και στις δύο ομάδες, η μία στο 45′ (18-18) και η άλλη στο 50′ (19-19).

Το 56:17 η Τζούρισιτς έκανε το 22-22 και η Χοτοκουρίδου λίγο αργότερα αποκρούει πέναλτι της Ιωνίας. Το τελικό 22-23 ήρθε να διαμορφώσει η Φράγκου στο 58:45.

Πρώτη σκόρερ για την Βέροια η Βασιλειάδου με 8 γκολ, ενώ η τερματοφύλακας, Χοτοκουρίδου βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά. Από τις φιλοξενούμενες η Φράγκου πέτυχε 6 τέρματα.

Βέροια 2017 – Ο.Φ. Νέας Ιωνίας 22-23

Πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 7-8, 10-11, 12-12, 13-12 (ημχ.), 14-15, 17-16, 18-18, 19-19, 21-22, 22-23

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης): Χοτοκουρίδου, Τσαουσίδου 2, Τζούρισιτς 6,  Καραμπατζάκη, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 2, Μπασμά, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου 1, Βασιλειάδου 8, Μάστακα 1, Δελησάββα, Πιτούλια, Τηλαβερίδου.

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Δανήλος): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 5, Φράγκου 6, Αργυροπούλου, Καραμάνου, Καρέλα, Κολλύρη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 4, Βασιλείου 3, Ζένελι 3, Νταμπέφσκα 2, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου, Χρυσοκέντη, Σακιζλή.

Δίλεπτα: 4 – 3, Πέναλτι: 3/3 – 2/4

Πηγή: e-handball.gr