• Διαβάστηκε 651 φορές

Σφίγγει ο κλοιός για τον ΦΙΛΙΠΠΟ

Εντός έδρας ήττα που τον βάζει σε μεγάλους μπελάδες υπέστη ο Φίλιππος με 75-79 από το Ανατόλια στη Βέροια, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα τον αγώνα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-11 στο 5' και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να απαντάει με σερί 0-7 και να παίρνει το προβάδισμα με 18-15 στο 7'. Με καλές άμυνες στη συνέχεια οι ''ερυθρόλευκοι'' ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την νευρικότητα των παικτών του Φιλίππου με εντυπωσιακό σερί 2-14, ξέφυγαν με 24-33 στο 16', με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το Ανατόλια στο +10 (29-39).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκίμα βελτίωσαν την άμυνα τους και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 56-57 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Κοθρά ο Φίλιππος ξέφυγε με 65-61 στο 33', οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν σε 65-65 στο 35'. Στα τελευταία λεπτά οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και με το σκορ στο 75-77 οι ''ερυθρόλευκοι'' έχασαν την κρίσιμη επίθεση.

Έτσι το Ανατόλια πήρε τη νίκη με 75-79 και έβαλε σε μεγάλους μπελάδες τους Βεροιώτες όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου

Δεκάλεπτα: 22-19, 29-39, 56-57, 75-79

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσούκας 11(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 12(3), Παπαδόπουλος 5, Κόθρας 28(3), Σιόλογκας 15, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης