• Διαβάστηκε 677 φορές

Έχασε την πρώτη μάχη των τελικών ο ΑΟΚ Β.από την Αριδαία

Το 1-0 έκανε η Αριδαία στη σειρά των τελικών της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 64-67 του ΑΟΚ στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι. Έτσι η ομάδα της Πέλλας έσπασε την έδρα των ''λύκων'' και πήρε προβάδισμα όσον αφορά την άνοδο στην Γ' Εθνική Κατηγορία.

Υποχρεωμένοι να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο πλέον οι Βεροιώτες το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα της Αριδαίας και να στείλουν τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι και πάλι στο γήπεδο τους. Αγωνιστικά οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και με εμφανής το άγχος τους, λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης, έριξαν το βάρος τους στην άμυνα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ ισόπαλο 14-14.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και με μπροστάρηδες τους Μάντσο και Γιαννουζάκο που ηγήθηκαν της επίθεσης, πήραν μια μικρή διαφορά 5-6 πόντων και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +9 (36-27). Στην επανάληψη αρχικά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους ''λύκους'' να συνεχίζουν να είναι κυρίαρχοι στο παρκέ, φτάνοντας μάλιστα στο +16 (53-37) στο 27'. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως όλα άλλαξαν.

Οι παίκτες του Τούσα έπαθαν μπλακ άουτ επιθετικά, ενώ και στην άμυνα άρχισαν να δέχονται εύκολους πόντους. Με απίστευτο σερί 2-19 οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 55-56 στο 35' και ανέβασαν την διαφορά στο +9 (57-66) στο 37', χάρη σε δυο συνεχόμενα τρίποντα του Τζάτση. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και μείωσαν σε 64-66, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Με μια εύστοχη βολή ο Αβραμίδης έγραψε το 64-67 και στην τελευταία επίθεση ο Γιαννουζάκος κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων, έχοντας παράλληλα την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Ήταν όμως άστοχος στις βολές, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Έτσι η Αριδαία απέκτησε το πλεονέκτημα όσον αφορά την υπόθεση της ανόδου, με τους Βεροιώτες πλέον να χρειάζονται δυο νίκες στα επόμενα παιχνίδια για να καταφέρουν να αντιστρέψουν την κατάσταση. Γιαννουζάκος με 15 πόντους και Μάντσος με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ Μπεγλόπουλος με 17 και Αβραμίδης με 15 πόντους και κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά ηγήθηκαν των νικητών. Το ερχόμενο Σάββατο στην Αριδαία (18:00) η δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 14-14, 36-27, 53-44, 64-67

Διαιτητές: Ταρενίδης-Μελανίδης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσας): Τρομπούκης 9, Ουσουλτζόγλου 8, Χρυσάφης, Γκανάς 6(2), Ορφανίδης, Βοργιαζίδης, Καπνάς 6(1), Παπουλίδης 2, Μάντζος 12(2), Λέφας 6, Γκεκόπουλος, Γιαννουζάκος 15(3).

ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Αμπάρης, Κανονίδης 2, Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 14, Μπεγλόπουλος 17(3), Αργυρός, Αβραμίδης 15(3), Αμανίδης, Μακρόπουλος 7(2), Στρέπκος 2, Τζάτσης 10(2).