• Διαβάστηκε 737 φορές

Αποχαιρέτησε την Β' Εθνική ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β.

Οδυνηρή ήττα που τον οδηγεί και μαθηματικά στον υποβιβασμό υπέστει ο Φίλιππος Βέροιας από την ΧΑΝΘ με σκορ 81-70 στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Αντίθετα οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να ελπίζουν και θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στις δυο τελευταίες αγωνιστικές που απομένουν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και με φανερό το άγχος τους λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα της ΧΑΝΘ να προηγείται με 25-23. Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά έξι πόντων (44-38), με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για τους παίκτες του Γκίμα. Παίζοντας σαν υπνωτισμένοι, άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκορ, με το αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάσει στο +16 (72-56) στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση της κατάστασης και έφτασαν εύκολα στο τελικό 81-70.

Έτσι οδήγησαν και μαθηματικά τους ''ερυθρόλευκους'' στην Γ' Εθνική, ενώ οι ίδιοι συνεχίζουν να ελπίζουν.

Πολύ μόνος του επιθετικά ο Κοθράς που σταμάτησε στους 26 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-23, 44-38, 72-56, 81-70

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσουμαχίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσούκας 9(1), Τσιμίδης, Βάλλιος 9(1), Παπαδόπουλος 8, Κόθρας 26, Σιόλογκας 14, Θεοδωρίδης 4.