• Διαβάστηκε 405 φορές

Δεν τα κατάφερε η Αλεξάνδρεια στην Αριδαία - Ηττήθηκε με 81-60 και έμεινε εκτός τελικού

Δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να αφήσει εκτός συνέχειας την Αριδαία η Αλεξάνδρεια, καθώς η ομάδα της Ημαθίας ηττήθηκε με 81-60 στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι των δυο ομάδων.

Έτσι η Αριδαία έκανε το 2-1 στις νίκες και πήρε παράλληλα το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Μελίκη. Η Αλεξάνδρεια από την πλευρά της ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο την φετινή σεζόν. Ο αρχικός προβληματισμός και οι κακές εμφανίσεις, έδωσαν τη θέση τους στα χαμόγελα και την αισιοδοξία, καθώς η ομάδα μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Γκένογλου πραγματοποίησε πορεία πρωταθλητισμού και βρέθηκε μια ανάσα από τους τελικούς.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να πάρουν την πρόκριση και αποδίδοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα, όσο και και στην επίθεση προηγήθηκαν με 28-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση στα επόμενα λεπτά, συνέχισαν όμως να είναι κακοί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αριδαία να έχει σημαντικό προβάδισμα 17 πόντων (49-32).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και εκτόξευσαν την διαφορά στο +28 (68-40) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε η τελευταία περίοδος με την Αριδαία να επικρατεί με 81-60 και να παίρνει παράλληλα το εισιτήριο για τους τελικούς.

Αριδαία-Αλεξάνδρεια 81-60

Δεκάλεπτα: 28-7, 49-32, 68-40, 81-60

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Ταρενίδης Στ.

ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Τριανταφύλλου 10(2), Βασίλογλου 1, Μπίνος 4, Τοπαλίδης 11(1), Αργυρός, Μπεγλόπουλος 11, Παπαβραάμ 4(1), Αβραμίδης 5(1), Στρέπκος 12(2), Μακρόπουλος 15(2), Υποδηματόπουλος, Καρνάβας 8.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Γκένογλου): Πουρλιοτόπουλος 6(1), Κατσανεβάκης 6, Τερζίδης 2, Γιοβανόπουλος 19(2), Παντοφλίδης, Σιτσάνης 16(2), Παπαγερίδης, Καρκάρας 7, Πρόιος, Καραγιάννης 4.