• Διαβάστηκε 1124 φορές

Επέστρεψε εκεί που ανήκει η Μελίκη - Αήττητη κέρδισε την άνοδο στην Γ' Εθνική

Η Μελίκη επικράτησε εκτός έδρας με 70-78 της Αριδαίας στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Έκανε έτσι το 2-0 και κατέκτησε αήττητη το πρωτάθλημα, επιστρέφοντας παράλληλα στην Γ' Εθνική από την οποία έλειψε μόλις μια χρονιά.

Νευρικά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δυο ομάδες με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν πως έχουν την τελευταία τους ευκαιρία να παραμείνουν ζωντανοί.

Σταδιακά οι παίκτες του Ασλανίδη άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους και αποδίδοντας εξαιρετικά στην επίθεση βρέθηκαν στο +7 (18-25), στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεν άλλαξαν πολλά στη δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία και να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +8 (33-41).

Με την έναρξη της επανάληψη η Μελίκη έχασε τον Σαζακλίδη με 5 φάουλ κάτι όμως που δεν επηρέασε καθόλου την υπόλοιπη ομάδα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ, εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (40-60) και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (47-62).

Στην τελευταία περίοδο απλά έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ και η τελική κόρνα της γραμματείας τους βρήκε να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την επιστροφή τους στην Γ' Εθνική.

Δεκάλεπτα: 18-25, 33-41, 47-62, 70-78

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Ταρενίδης Στ.

ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Τριανταφύλλου 5(1), Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 11, Αμανίδης, Μπεγλόπουλος 24(3), Παπαβραάμ 2, Κανονίδης, Στρέπκος 3, Μακρόπουλος 15, Υποδηματόπουλος, Καρνάβας 10.

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 17(2), Μαυρίδης 12(1), Κυριακού, Σαζακλίδης 7, Μαγαλιός, Στακτάρης, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 10(1), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 24(3), Παπαδόπουλος, Ρογγότης 8.