• Διαβάστηκε 602 φορές

Επιβλητικές νίκες για ΑΟΚ και ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ - Ήττα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ

Αφεντικό στη Μελίκη ο ΑΟΚ Βέροιας διέλυσε με 75-47 τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο το ματς μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους ''λύκους'' στη συνέχεια να ελέγχουν το ρυθμό και να φτάνουν στο +12, 24-36 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Αγγελή παρέδωσαν τα όπλα και ο ΑΟΚ με κορυφαίο τον Κασαμπαλή που πέτυχε 30 πόντους έφτασε εύκολα στο τελικό 47-75. Στην Κατερίνη ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επιβλήθηκε των Πανθήρων με 57-83. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με 37-26 στο ημίχρονο και έφτασαν δίκαια σε μια ακόμη νίκη.

Μόνο οι φανέλες θύμιζαν Ζαφειράκη στη Νάουσα με αποτέλεσμα οι Ίκαροι Γιαννιτσών να κάνουν... πάρτι και να παίρνουν πανεύκολα τους δυο βαθμούς της νίκης με τελικό αποτέλεσμα 47-93. Το παιχνίδι δεν χωράει κριτικής με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +27 στο ημίχρονο (24-51) και στην επανάληψη απλά να ανοίγουν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς. Αγνώριστοι οι παίκτες του Τούφα, πραγματοποίησαν την χειρότερη τους φετινή εμφάνιση και δεν μπήκαν σε κανένα σημείο στο πνεύμα του αγώνα.

Άθλος Αλεξάνδρειας-ΑΟΚ Βέροιας 47-75

Δεκάλεπτα: 14-16, 24-36, 35-53, 47-75
Διαιτητές: Ντόγκας-Μποϊτσης

ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Αγγελής): Αγγελής 3, Μούτσα 8(2), Γερόπουλος 2, Γώτης, Ντάμτσης, Γιαμπατζίδης 5(1), Τσαρούχας 19(2), Χατζηλεμονιάς, Μηντζαρίδης 8, Παπαζήσης, Σιτσάνης, Στακτάρης 2.
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τριχόπουλος): Ουσουλτζόγλου 13(1), Καραθανάσης 2, Γκίτκος 3(1), Πρόιος, Αβραμίδης 2, Ιωαννίδης 14(2), Τριχόπουλος 2, Χρήστου 1, Χαραλαμπίδης 8, Κασαμπαλής 30(1).

Πάνθηρες-ΓΑΣ Αλεξάνδρεια 57-83

Δεκάλεπτα: 17-21, 26-37, 38-62, 57-83
Διαιτητές: Γρηγοριάδης-Φελεκίδης

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Τσάτσας): Οικονομόπουλος 4, Τζιντζόγλου, Πουαρίδης 3(1), Γιοβανόπουλος 5(1), Καρκάρας 19(3), Παντοφλίδης 25(4), Πάππου 2, Παπαδόπουλος 11(3), Παπαγερίδης 6, Πρόιος 8.