• Διαβάστηκε 599 φορές

Πέρασαν από την Αριδαία οι Αετοί Β. - Άτυχη η Μελίκη απέναντι στη Νίκη Β.

Μεγάλοι νικητές οι Αετοί Βέροιας στην Αριδαία επικράτησαν της τοπικής ομάδας με 64-61, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Ντέρμπι που θύμισε τις περσινές τους αναμετρήσεις στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ ο αγώνας με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με 27-28. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Τυριακίδη δεν έχασαν τον έλεγχο και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά πήραν τις σωστές επιλογές, φτάνοντας σε μια ακόμη νίκη με τελικό σκορ 61-64. Σκαρφάλωσαν έτσι στην 5η θέση και συνεχίζουν να εκπλήσσουν με τις θετικές εμφανίσεις τους. Στη Μελίκη η τοπική ομάδα έβαλε δύσκολα στην πρωτοπόρο Νίκη Βόλου και λίγο έλειψε να πάρει μια σπουδαία νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στάθηκαν πιο τυχεροί και έφυγαν από την Ημαθία με το ροζ φύλλο του αγώνα με τελικό σκορ 67-72. Η ομάδα του Βόλου προηγήθηκε με 39-42 στο ημίχρονο, με τους παίκτες του Ασλανίδη να απαντούν και να φτάνουν στο +5, 58-53 στο 30'. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μιλούν στα τελευταία λεπτά και να παίρνουν μια δύσκολη νίκη που τους κράτησε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Μαυρίδη που σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ημερίδης που πρόσθεσε άλλους 16.

Αριδαία-Αετοί Βέροιας 61-64

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-28, 42-46, 61-64

Διαιτητές: Παπανικολάου-Λυγούρας

ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Παπαδόπουλος 9, Τοπαλίδης 8, Πονόπουλος 5(1), Αβραμίδης 3(1), Γεωργάκης 6, Μακρόπουλος 11, Παουλεάνου 15(1), Στρέπκος 4.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης): Τρομπούκης 2, Αναστασιάδης 3, Σιδηρόπουλος 6(2), Γιαννουζάκος 8(2), Κουσιάντζας, Σταυρουλάκης 5(1), Μαραπίδης 3(1), Αλευρίδης 10, Ιωσηφίδης 10(2), Γκανάς 9(2), Γκεκόπουλος 8.

Μελίκη-Νίκη Βόλου 67-72Δεκάλεπτα: 22-20, 39-42, 58-53, 67-72

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Πράττος

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 15(3), Μαυρίδης 17(1), Στοϊτσης 7(2), Ρογγότης 2, Λαπατούρας, Λέφας 10, Ημερίδης 16, Μαγαλιός.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Καραγεώργος 5(1), Σαριμπαλίδης 12(4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 9, Τσιώλης 16(3), Τάσσος 19, Σταυροθεόδωρος 5, Ακούνια.