• Διαβάστηκε 575 φορές

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. γνώρισε την ήττα από τον Χαρίλαο Τρικούπη

Με 66-81 ηττήθηκε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 από την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα απο το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 21-4 με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν λύσεις.

Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και στο 30′ μείωσαν σε 56-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κούραση από την υπερπροσπάθεια των παικτών του Φιλίππου έδωσε την ευκαιρία στο 36′ στους παίκτες του Καλαμπάκου να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 63-67. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά και πέτυχαν την νίκη με τελικό σκορ 66-81.

Διαιτητές: Ζαχαρής-Φακίτσας-Ξέρας (Παπαπέτρου Λ.)

Δεκάλεπτα: 21-4, 40-24, 56-51, 66-81

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 3 (1), Τσεσμετζίδης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 17 (1), Κοθράς 18 (3), Παραπούρας 6 (2), Καντάρκος 5 (1), Φιλιππόπουλος 2, Ντρεκάλοβιτς 15 (1)

Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 22 (1), Αντωνάκης 6, Ναούμης 5 (1), Σαχπατζίδης 19, Ράπτης 9, Οικονομόπουλος 16 (3), Μαργέλης, Βασιλόπουλος 4 (1), Σκουλίδας.