• Διαβάστηκε 493 φορές

Μεγάλη νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του Απόλλωνα Πατρών!

Μεγάλη νίκη για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα και 2 παρατάσεις.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα κάνοντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της στην μέχρι τώρα πορεία της στην Α2 επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 82-80

Ο Φίλιππος προηγήθηκε στο 4’ με 7-0 αναγκάζοντας τον Κοτσίρη σε ταιμ. Η άμυνα των φιλοξενούμενων είχε αποτέλεσμα και το σκορ στο 7’ μειώθηκε σε 7-6. Η ομάδα της Βέροιας κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο με το “χαμηλό” 11-8.

Ο Απόλλων ισοφάρισε στην έναρξη του δεκαλέπτου σε 11-11 και ο Ζούμπος με μια εύστοχη βολή έβαλε την ομάδα του μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 11-12. Στο 17′ η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε με βολές ισοφάρισε σε 20-20. Οι παίκτες του Γκίμα βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν και πάλι στο 20΄με 35-27.

Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 35-27.  Ο Τσάμης στο 34’ με τρίποντο και Νιφορας έδωσαν ανάσα +5 πόντων στην ομάδα της Πάτρας (50-55). Η αντίδραση των παικτών του Φιλίππου ήταν άμεση με τον Ντρεκάλοβιτς να μείωνει σε 52-55, τον Παραπούρα να ισοφαρίζει σε 55-55 και τον Ελευθεριάδη να βάζει και πάλι τον Φίλιππο μπροστά με 58-55 (στο 36’).

Η Πάτρα στο τελευταίο λεπτό με τον Νιφορα ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 60-64. Ο Ελευθεριάδης με δυο ατομικές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (64-64).

Στο 43′ ο Εζόμο με ατομική ενέργεια έβαλε την Πάτρα μπροστά με 68-71 αλλά στα εναπομείναντα λεπτά Κοθράς και  Παραπούρας σε ελεύθερες βολές κράτησαν τον Φίλιππο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην 2η οπαράταση

Στο 46′ η Πάτρα προηγήθηκε με 71-74 και ο Τσιακμας αύξησε την διαφορά στο +6 (71-77). Ο Φίλιππος μείωσε σε 76-77 2.25’’ πριν το τέλος. Ο Τσάμης κεραυνοβόλησε το καλάθι του Φιλίππου αλλά ο Παραπούρας απάντησε αμέσως με το πίνακα του σκορ να δείχνει 79-80. Μεγάλο καλάθι από τον Κοθρά που έκανε το 81-80 στο 49’. Στα τελευταία 45’’ η Πάτρα μετά την πολύ καλή άμυνα των παικτών του Φιλίππου έχασε την επίθεση και η ομάδα του Γκίμα κέρδισε φάουλ. Ο Παραπούρας ευστόχησε στην μια βολή κάνοντας τον 82-80. Οι παίκτες του Απόλλωνα στην τελευταία επίθεση δεν μπόρεσαν να πετύχουν καλάθι και ο Φίλιππος πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με 82-80.

Διαιτητές : Σταματόπουλος, Λόρτος και Δόλγυρας.

Δεκάλεπτα : 11-8, 35-27, 47-45, 64-64 (κ.α), 71-71 (45′), 82-80 (50΄)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Γκίμας): Τσούκας 13 (3), Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 19 (1), Κοθράς 16 (1), Παραπούρας 12 (3), Φιλιππόπουλος 2, Ντρεκάλοβιτς 18 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 6 (1), Νιφόρας 15 (3), Κούτρας, Κάδρας 10, Τσάμης 23 (5), Ζούμπος 1, Μπαζίνας 2, Τζακόπουλος 14 (3), Εζόμο 7, Κουκουλάς 2.