• Διαβάστηκε 914 φορές

Ηττήθηκε στο Ηράκλειο από τον Ο.Φ.Η. ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Με ήττα ολοκλήρωσε την σεζόν η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία ηττήθηκε στο Ηράκλειο από τον Ο.Φ.Η. με σκορ 78-66 στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Οι Βεροιώτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο σκορ με 2-7. Ο Ο.Φ.Η. στην συνέχεια ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά με 12-11, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-17.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασαν την διαφορά στους 8 πόντους (28-20), όμως οι «κυανόλευκοι» δεν άφησαν το σκορ να ξεφύγει και σιγά - σιγά «ροκάνισαν» την διαφορά, κλείνοντας με το εις βάρος τους 37-35 το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι Ηρακλειώτες μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και έφτασαν γρήγορα την διαφορά στο +9 (46-37). Ο Ο.Φ.Η. συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα και να έχει μια διαφορά ασφαλείας όμως οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 55-49, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι επανέκαμψαν και προηγήθηκαν με 61-52 στο 30’.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο O.Φ.Η. δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και 6 λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκε 71-57 με τρίποντο του Πλιούκα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε τη διαφορά ως το τέλος φτάνοντας στο τελικό 78-66, που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Διαιτητές: Βαρδάλος-Δαρλαμήτσος-Δημόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 37-35, 61-52, 78-66.

Ο.Φ.Η. (Τακιανός): Βαγενάς 15 (3), Ραζής 19 (1), Τραϊανός 11, Τζόρτζεβιτς 20, Πλιούκας 6 (2), Γρύλλης 5 (1), Ζερβουδάκης, Κυρίτσης, Τόζιος 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Σαμαράς 6, Ακεψιμαΐδης 9, Σιζόπουλος 14, Κιτσούλης 15 (10ριμπ.), Κασαμπαλής 14 (10ριμπ.), Μαυρογιάννης 5 (1), Μπρόζος 3 (1), Βαρυτιμιάδης.