• Διαβάστηκε 480 φορές

Πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο ο Φίλιππος!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας.

Οι "ερυθρόλευκοι", στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, επικράτησαν στο Βόλο του τοπικού Ολυμπιακού με σκορ 70-78 (ημίχρονο 29-44), έχοντας το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Για ακόμα μια φορά, το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά, παρουσίασε το καλό του πρόσωπο στο γήπεδο και χωρίς να κινδυνέψει σε καμία στιγμή της αναμέτρησης, πήρε μια νίκη, η οποία θα μπορούσε να έχει και μεγαλύτερες διαστάσεις.

Μέχρι την τρίτη περίοδο ήταν κυρίαρχος ο Φίλιππος Βέροιας, κρατώντας το σκορ σε επίπεδο που του έδινε και αγωνιστική, αλλά και ψυχολογική άνεση, καταφέρνοντας να “χτίσει” μια διαφορά που ξεπέρασε τους 20 πόντους.

Εντελώς διαφορετική εικόνα είχε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 24-11, επιδίωξαν να απειλήσουν τον Φίλιππο, αλλά ήταν ήδη αργά.

Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα της Βέροιας το ερχόμενο Σάββατο (22/10, 17:00) στο ΔΑΚ Βικέλας του Μακροχωρίου, κόντρα στον Πρωτέα Γρεβενών.

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Αναστασιάδης Β.-Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 15-27, 29-44, 46-67, 70-78

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Γιάκας, Στεφόπουλος 2, Παρασχάκης, Νταραντάντας 2, Γουάμπα 16, Νίκολης 21 (4), Σταθούρος, Μπουντούρης Κ. 2, Δημητρόπουλος, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ 27 (2).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 14 (4), Ιγγλέζος 6 (2), Καραγιώργος 2, Νικάι 2, Δημάλης 3 (1), Ελευθεριάδης 27 (3), Ξενιτίδης 8 (1), Κωνσταντινίδης 6, Κάτζος, Μπένας 10 (2), Πολυμένης, Αμανατίδης.