• Διαβάστηκε 687 φορές

Φιλική ήττα για τον ΦΙΛΙΠΠΟ από τον Π.Α.Ο.Κ.

Την ήττα με σκορ 51-74 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στο κατάμεστο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» από τον Π.Α.Ο.Κ., σε ένα ματς που έγινε για φιλανθρωπικούς σκοπούς και συγκεκριμένα για την ενίσχυση της προσπάθεια που κάνει η «Πρωτοβουλία για το Παιδί».

Οι δύο προπονητές Δημήτρης Γκίμας και Σούλης Μαρκόπουλος είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την μέχρι τώρα προετοιμασία των ομάδων τους.

Αγωνιστικά οι Βεροιώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-5, αλλά ο «δικέφαλος» με ένα σερί προηγήθηκε με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 15-19, ενώ ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 22-35 για τον ΠΑ.Ο.Κ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο και προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 17 πόντων (28-45), ενώ διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα και την τελευταία περίοδο φτάνοντας στο τελικό 51-74.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκαν οι δύο ομάδες για την συμμετοχή τους στο παιχνίδι από τον σύλλογο «Πρωτοβουλία για το Παιδί», αλλά και οι εκπρόσωποί των φιλοξενουμενων Μπάνε Πρέλεβιτς, Νίκος Σταυρόπουλος, Τέλης Ζουρνατσίδης, Σούλης Μαρκόπουλος και ο Άγγελος Μιχόπουλος για το φιλανθρωπικό του έργο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 22-35, 35-51, 51-74

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Πεταλωτής 1, Κυριακού, Τραϊανός 21 (2), Δεληγιώργης 1, Πλιούκας 6, Γκιουλέκας 5 (1), Κασαμπαλής 5, Αργύρης 6, Τριχόπουλος, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 6, Σιδηρόπουλος .

Π.Α.Ο.Κ.: Κάρτερ 5, Χαραλαμπίδης 7 (1), Κακαρούδης 8 (1), Τσόχλας 8 (1), Δέδας, Κώττας 3, Μαργαρίτης 10 (1), Βον 9, Όντουμ 4, Λάνγκφορντ 11, Λιάπης 3 (1), Σαλούστρος 6 (1).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 15/09...