• Διαβάστηκε 830 φορές

Διατήρησε το εντός έδρας αήττητο ο Φίλιππος με δραματική νίκη επί της Κομοτηνής!

Μια νίκη, και μάλιστα με ανατροπή, που μάλλον θα ξεχαστεί γρήγορα πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος για την 21η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1 φιλοξένησε τον ΓΑΣ Κομοτηνή, κερδίζοντάς τον με 48-47.

Αν και το παιχνίδι δεν ξεκίνησε τόσο άσχημα, σταδιακά οι δύο ομάδες αύξησαν δραματικά τα ποσοστά αστοχίας τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στον Φίλιππο, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 16-11, ενώ το υπόλοιπο του ημιχρόνου κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι που με το επιμέρους 9-21 του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 25-32.

Μάλιστα, η Κομοτηνή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό διευρύνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο κάπου στα μέσα της περιόδου επήλθε και πάλι ισορροπία, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να υπερασπιστούν το προβάδισμά συνεχίζοντας στο +6 και το 37-43.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί που το μόνο που μπορεί να κρατηθεί είναι η “refuse to lose” νοοτροπία και η ανατροπή για τους "ερυθρόλευκους". Με το επιμέρους σκορ της περιόδου στο 11-4, ο Φίλιππος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει εν τέλει τη νίκη με 48-47 που τον διατηρεί μόνο δεύτερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Φίλιππος Βέροιας-Κομοτηνή 48-47

Διαιτητές: Λόρτος, Παπαθανασίου, Τσαρδούλιας Τ.

Δεκάλεπτα: 16-11, 25-32, 37-43, 48-47.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κάτζος 8 (2), Ελευθεριάδης 12 (1), Αποστολίδης Α. 12 (3), Ξενιτίδης, Μπένας 4, Κοτσανος 6, Φλιάτης 2, Μελαδιανός 2, Αποστολίδης Ε. 2.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Αρχιμανδρίτης 12 (2), Χριστοδούλου 5, Περρής 8, Ναλμπάντης 6 (2), Μπίλιος, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 8 (1), Κάλτσος 2, Κάφφκε, Χωματάς.