• Διαβάστηκε 740 φορές

Στα play off ανόδου οι Αετοί Βέροιας

Την είσοδο της στα play off ανόδου εξασφάλισαν οι Αετοί Βέροιας, έπειτα απο το νικηφόρο αποτέλεσμα κόντρα στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη!

Μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο -όπως με το Άργος Ορεστικό- έκαναν τα εύκολα-δύσκολα, οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 67-64 της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, εξασφάλισαν και μαθηματικά την είσοδο τους στα play off.

Όπως είναι φυσιολογικό, μετά το τέλος του ματς, η επιτυχία πανηγυρίστηκε δεόντως και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια αφενός μεν στον προπονητή που έδωσε το δικό του στίγμα από τη στιγμή που ανέλαβε τα ηνία, και αφετέρου στους παίκτες που έχουν δώσει το 100% ώστε να επιτευχθεί ο στόχος και μάλιστα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (15-15), οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με «όπλο» τους την άμυνα, αύξησαν τη διαφορά στο +9 (37-28) του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια περίπου ήταν η εικόνα του 3ου δεκαλέπτου, αν και στο διάστημα αυτό οι Αετοι εχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και δεχτηκαν ορισμένα εύκολα καλάθια. Το +7 δεν εξασφάλιζε σε καμία περίπτωση τη νίκη, ούτε όμως ήταν και αμελητέα διαφορά για την τελευταία «στροφή» στον αγώνα.

Σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο που υπερίσχυσαν η δύναμη και η πολλή τακτική, η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει το ροζ φύλλο, παρά το γεγονός πως πέτυχε μόλις 11 πόντους.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαχμπατιάν, που έφτασε τους 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Κόκκινος, που πέτυχε 13 με τέσσερα τρίποντα.

Επόμενος αγώνας για τους Αετούς, την Κυριακή 17/3 και ώρα 17.00 στην Καστοριά κόντρα στην τοπική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 37-28, 56-49, 67-64

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 6(1), Κόκκινος 13(4), Σαχμπατιάν 16, Παπαδόπουλος 8(1), Νικάι 8(1), Ιωσηφίδης 6(2), Μητακίδης 2, Γάτσος, Μπρουκς 2, Κούντας 2, Σαζακλίδης 4.

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης, Μεσκούρης 11(2), Τσίγκας 11(3), Γεωργάκης 3(1), Ταζόπουλος 5, Μασλαρινός 6, Ζλάκιος, Καπλάνης 14(2), Κομματάς, Γρηγοριάδης 14.