• Διαβάστηκε 561 φορές

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Αετούς Βέροιας στην Καστοριά

Δεν τα κατάφεραν οι Αετοί Βέροιας στο ανακαινισμένο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς.

Μετά από έναν δραματικό σε εξέλιξη αγώνα, η τοπική ομάδα επικράτησε με σκορ 73-69 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση, που δίνει απευθείας εισιτήριο για τη Γ Φάση των play off.

Η βεροιώτικη ομάδα, που έχει εξασφαλίσει την είσοδο της στους αγώνες διαβάθμισης για την άνοδο στη Β Εθνική, έχει δύο ακόμη παιχνίδια να δώσει για το φινάλε της regular season, με τους Τιτάνες Παλαμά εντός και τα Τρίκαλα εκτός.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και μετά από ένα δεκάλεπτο εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας, προηγήθηκαν με 23-11. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κατά πολύ τη δική τους άμυνα και περιόρισαν τους Αετούς στους 11 πόντους, την ώρα που μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, σκόραραν 26.

Η εναλλαγή στο σκορ ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στο τρίτο δεκάλεπτο, σε ένα «γκραν γκινιόλ» παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων βρέθηκαν στο γήπεδο. Το 50-51 αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα αλλά και το τι θα επακολουθούσε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τέλους.

Η πιο ψύχραιμη αλλά και πιο τυχερή ομάδα επικράτησε στο φινάλε, κι αυτή ήταν η Καστοριά, που έφτασε στο τελικό 73-69, κάνοντας ταυτόχρονα σημαντικό βήμα για την απευθείας πρόκριση.

Πρώτοι σκόρερ της ομάδας της Βέροιας με 14 πόντους έκαστος ήταν οι Κόκκινος και Παπαδόπουλος, ενώ ο Σαχμπατιάν έφτασε τους 11.

Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή (24/3) και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ Βικέλας με αντιπάλους τους Τιτάνες Παλαμά, το οποίο θα είναι και το τελευταίο εντός έδρας για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 37-34, 50-51, 73-69

Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 8(1), Σαρρής 7(1), Τερσενίδης 3(1), Δατσιάδης 27(5), Χότζα 14(1), Παντελίδης 7, Πιπερόπουλος 7.

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 8, Σαχμπατιάν 11, Κόκκινος 14(2), Παπαδόπουλος 14, Μπρουκς, Νικάι 2, Μητακίδης 4, Γάτσος 5, Σαζακλίδης 5(1), Κούντας 6.