• Διαβάστηκε 347 φορές

Κοντά σε μια σπουδαία νίκη οι Αετοί Βέροιας!

Κοντά σε μια ακόμη σπουδαία νίκη τη φετινή σεζόν βρέθηκαν οι Αετοί Βέροιας!

Κόντρα στο αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο και πρωτοπόρους στον 4ο όμιλο Τιτάνες Παλαμά, οι «ασπρόμαυροι» άγγιξαν το ροζ φύλλο αλλά στο τέλος τους… ξέφυγε από τα χέρια.

Το τελικό 67-70 φανερώνει πως το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στα 21'' πριν το τέλος, ο Μπρουκς κέρδισε φάουλ και μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (67-68) και στην επαναφορά μετά το time out, δεν έγινε η άμυνα που έπρεπε, με αποτέλεσμα ο Σίλας Τσούμας να φύγει στον αιφνιδιασμό, σημειώνοντας το 67-70. Στα δέκα περίπου δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Μπρους κόπηκε σε σουτ τριών πόντων και ο Κόκκινος έκανε airball στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει με σουτ έξω από τα 6.75.

Σε όλη τη χρονική διάρκεια του αγώνα, το σκορ εναλλάσσονταν, με την ομάδα της Βέροιας να διατηρεί μια μικρή διαφορά στο προβάδισμα, τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο (20-17) όσο και με τη λήξη του ημιχρόνου (37-35). Ίδια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά και τους Αετούς να βρίσκονται στο +3 (56-53), ενόψει της τελικής ευθείας στο παιχνίδι.

Το τέλος βρήκε τους Τιτάνες να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα και να εξασφαλίζουν την πρωτιά ενόψει των play off.

Οι Βεροιώτες, που έχουν σφραγίσει και μαθηματικά την είσοδο στα play off, δίνουν το τελευταίο ματς της regular season, την Κυριακή (31/3) στα Τρίκαλα με την τοπική ομάδα, όπου με νίκη τερματίζει στην 5η θέση. Αν ηττηθούν και την ίδια ώρα ο Πιερικός Αρχέλαος επικρατήσει στην Καστοριά, τότε θα τερματίσουν στην 6η θέση καθώς μειονεκτούν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Πρώτος σκόρερ των Αετών απέναντι στους Τιτάνες ήταν ο Κόκκινος, που έφτασε τους 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Σαχμπατιάν, που πέτυχε 13.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-35, 56-53, 67-70

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 10(1), Σαχμπατιάν 13, Παπαδόπουλος 4, Κόκκινος 22(2), Μπρουκς 8(1), Μητακίδης 3, Γάτσος 5, Σαζακλίδης 2, Κούντας.

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 17(2), Τσούμας Σ. 23(3), Τσούμας Γ. 11(3), Σαριμπαλίδης Κ. 6(2), Λόλας 5, Πανάγος, Αντωνίου 6(2), Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ.