• Διαβάστηκε 740 φορές

Στους τέσσερις με μεγάλη νίκη επί του Εδεσσαϊκού ο Ζαφειράκης Νάουσας!

Ο Ζαφειράκης επικράτησε με 81-62 του Εδεσσαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νάουσας, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ το βράδυ του Σαββάτου.

Η ομάδα της Νάουσας ήταν καλύτερη από την αρχή του παιχνιδιού και έχοντας μικρό προβάδισμα στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα της Έδεσσας δεν βρήκε τα σουτ από την περιφέρεια που την κρατούσαν κοντά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ από την άλλη ο Ζαφειράκης με πρωταγωνιστή τον Ψαρά που σημείωσε 44 πόντους έχτισε μια μεγάλη υπέρ του διαφορά.

Το τελικό 81-62 στέλνει τον Ζαφειράκη στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Δεκάλεπτα: 21-19, 41-40, 59-46, 81-62.

Ζαφειράκης (Τούφας): Ψαράς-44, Δάιος, Τσακίρης-13, Μουρατίδης, Βάιγκαντ-7, Τσίλης Θ-11, Σιδηρόπουλος, Κολτσάκης-4, Μίσκος, Κελέσμητος, Κιουρτζίδης, Μπιλιούρης.