• Διαβάστηκε 522 φορές

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Με το δεξί στα ημιτελικά ο Άθλος Αλεξάνδρειας

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 50-48 του Εργόναθλου, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, κατά τη διάρκεια του οποίου καμία ομάδα δεν ξέφυγε με περισσότερους από επτά πόντους, ο Άθλος υποχρέωσε τον Εργόναθλο να μείνει χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός παιδιάς στα τελευταία 8’ 03”, κατάφερε να φτάσει σε μία οριακή επικράτηση. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Αλεξάνδρειας διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας, πήρε το προβάδισμα σε αυτήν την ημιτελική σειρά και πλέον χρειάζεται μία ακόμη νίκη στους δύο εναπομείναντες αγώνες για να προκριθεί στον τελικό.

Στον αντίποδα, ο Εργόναθλος κατάφερε να πάει τον αγώνα στα μέτρα του, πηγαίνοντας το όλο το ματς σε χαμηλό ρυθμό, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από την πόλη της Ημαθίας, με τη γραμμή των ελευθέρων βολών να τον πληγώνει στο φινάλε της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ημερίδης του Εργόναθλου με είκοσι τέσσερις πόντους, με τον Σιδηρόπουλο (Εργόναθλος) να ακολουθεί με δεκατέσσερις και τον Γκεκόπουλο (Άθλος Αλεξάνδρειας) με δώδεκα.

Ο Άθλος προηγήθηκε με 11-4 στο 5’ 15”, με τον Εργόναθλο να μειώνει σε 11-9 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-14 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο (20-22, 16’ 13”), με το γηπεδούχο να τρέχει ένα σερί επτά πόντων και να προσπερνά με 27-22 στο 18’ 11”. Η ομάδα του Πολυκάστρου αντέδρασε μειώνοντας σε 27-25 στο 18’ 31” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να προηγείται με 29-26.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά πήγε στους πέντε (31-26, 21’ 23”), με τους παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου να ανακτούν το προβάδισμα με 31-32 στο 23’ 56”, ο Άθλος προσπέρασε εκ νέου με 36-32 στο 25’ 51” έφτασε τη διαφορά έως και τους έξι (40-34) στο 26’ 29” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 40-37.

Ο Εργόναθλος πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 43-46 στο 33’ 07”, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να απαντούν με ένα 4-0 για τον 47-46 στο 35’ 44”. Μία εύστοχη βολή από τον Ημερίδη ισοφάρισε στους σαράντα επτά πόντους στο 36’ 52”. Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη με εύστοχο του Γκεκόπουλου έκαναν το 49-47 στο 37’ 57”, ενώ στα 6,1” πριν το τέλος ο Τσαρούχας διαμόρφωσε το τελικό 50-48, με τον Εργόναθλο να μην καταφέρνει στα στείλει τον αγώνα στην παράταση αστοχώντας σε δύο ελεύθερες βολές στα 0,1” πριν την εκπνοή.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 13-14, 29-26, 40-37, 50-48.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Τερζόπουλος 4, Σπόντης 2, Σιτσάνης 6 (1), Γκεκόπουλος 12, Γκίτκος 10 (2), Ταρενίδης 6, Τσαρούχας Δ. 10 (2), Λεονταρίδης, Καραφύλτσης.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος (Παπαδόπουλος): Ημερίδης 24 (1), Αρκούδας, Βακιρλής, Πολυχρονίδης 3 (1), Γκαντίδης 7, Σιδηρόπουλος 14 (1), Καλβάκης.