• Διαβάστηκε 748 φορές

«Αυτοκτόνησε» ο Φίλιππος στη Γέφυρα - Σε τρίτο αγώνα η πρόκριση στον τελικό!

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ξανά ο Φίλιππος Βέροιας και παρά την συνολικά καλή του εμφάνιση, τελικά ηττήθηκε με 74-72 στη Γέφυρα από την τοπική ομάδα για τον 2ο αγώνα της σειράς των ημιτελικών στα play-off του 3ου ομίλου της National League 1.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “σώμα με σώμα” και στο πρώτο δεκάλεπτο τον Φίλιππο να “οδηγεί την κούρσα” με 22-20. Η απόδοση της βεροιώτικης ομάδας ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με αυτήν η διαφορά στο σκορ, αφού με το επιμέρους 24-19, ο Φίλιππος πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +7.

Στο δεύτερο μέρος, οι "ερυθρόλευκοι" μπήκανε πιο χαλαρά και στην τρίτη περίοδο δεν προσέφεραν θέαμα, με το 12-9 υπέρ της Γέφυρας να μην αρέσει, αλλά να κρατάει την ομάδα της Βέροιας σε θέση οδηγού με το σκορ στο 51-55.

Η διαφορά ήταν “εύθραυστη” και παρόλο που ο Φίλιππος κατάφερε να τη διευρύνει, τελικά δεν “καθάρισε” την πρόκριση. Οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά παθαίνοντας ένα αγωνιστικό “μπλακ-άουτ” είδαν το σκορ στα τελευταία δύο λεπτά να ανατρέπεται, με τη Γέφυρα να κερδίζει με 74-72.

Έτσι, η σειρά ισοφαρίστηκε σε 1-1 και όλα θα κριθούν στο ΔΑΚ “Βικέλας” την ερχόμενη Τετάρτη, 24 Απριλίου, στις 18:30.

ΜΓΣ Γέφυρας 74-72 Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Ντούρας-Πράττος-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 20-22, 39-46, 51-55, 74-72

ΜΓΣ Γέφυρας (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 17 (3), Καλαϊτζίδης 9 (3), Βακουφτσής 11 (2), Φόρογλου 8 (1), Στράτος, Τσιροπούλης, Σιώπης 7 (1), Μαλανδρής 9 (1), Κελεσίδης 6, Παππάς 7.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 18 (3), Αποστολίδης 8 (2), Ξενιτίδης 18 (4), Κάτζος 11 (1), Φλιάτης 5, Καραγιώργος, Μπένας 9, Μελαδιανός 3 (1).