• Διαβάστηκε 1944 φορές

Ελλάδα-Σλοβενία 96-68: Σαρωτική η Εθνική… προπονήθηκε ενόψει του τελικού πρόκρισης!

Μια Ελλάδα να την πιεις στο ποτήρι, έκανε φύλλο και φτερό την Σλοβενία του σπουδαίου Λούκα Ντόντσιτς με 96-68 και πλέον απέχει μια νίκη (περιμένει τον νικητή του Κροατία-Δομινικανή Δημοκρατία που ξεκινάει στις 21:00) από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

Το… γαλανόλευκο πάρτι στήθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να μπαίνουν στο παρκέ του ΣΕΦ με το πόδι στο γκάζι και να κλείνουν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενοι 32-14 και το ημίχρονο 47-33!

Κορυφαίος για την επίσημη αγαπημένη ο συγκλονιστικός και σε άμυνα και σε επίθεση Τόμας Ουόκαπ (19 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα), ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν επίσης εντυπωσιακός με 17 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/2 βολές)!

Από πλευράς Σλοβένων ο Ντόντσιτς έκανε ό,τι μπορούσσε με 21 πόντους (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ (αλλά και 10 λάθη) σε 34’14”, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο όταν αποχώρησε από το ματς στα 4’20” πριν από το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 42-14, 47-33, 66-50, 96-68

ΤΕΛΙΚΟΣ: Κυριακή 7/7 (21:00)