• Διαβάστηκε 383 φορές

Με το αριστερό οι Αετοί Βέροιας στο φετινό πρωτάθλημα

Με ήττα ξεκίνησε η σεζόν στη National League 2 για τους Αετούς Βέροιας, καθώς έχασαν στην Καστοριά με 74-61.

Από τη γενικότερη εικόνα του αγώνα, η ομάδα της Βέροιας φάνηκε πως δεν ήταν έτοιμη για τις απαιτήσεις του. Αν και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό.

Η ομάδα του κόουτς Καραμουσαλίδη ξεκίνησε καλά, κρατώντας την Καστοριά κοντά στο σκορ με το 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ξεφύγουν, οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν ανταγωνιστικοί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-28.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η Καστοριά ανέβασε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των Αετών και αύξησε τη διαφορά στους 17 πόντους (57-40), κάτι που δυσκόλεψε την ανατροπή. Παρά την προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά δεν έκλεισε και η Καστοριά κράτησε τη νίκη με το τελικό 74-61.

Η ομάδα της Βέροιας θα προσπαθήσει να ανασυνταχθεί ενόψει των επόμενων αγωνιστικών, αντλώντας διδάγματα από τα σημεία που υστέρησε στο παιχνίδι.

Επόμενη αναμέτρηση, την Κυριακή 13/10 και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλο την Ανόρθωση Βόλου.

Διαιτητές: Τούσης-Κάννης-Θώμος

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-28, 57-40, 74-61

Καστοριά (Καραταγλίδης): Χότζα 12(1), Μπέγος 15(1), Τερσενίδης 15(1), Παγανάς 12, Δήμου 8(2), Στεφανής 8(2), Παντελίδης 2, Εφραιμίδης 2, Στεργιόπουλος,  Κωνσταντίνου

Αετοί Βέροιας (Καραμουσαλίδης): Ροδόστογλου 4(1), Δαχρετζής 5(1), Τσιόγκας 8(2), Παπαδόπουλος 7, Κόκκινος 11(1), Πισιώτης 3, Γάτσος 12(1), Γιανναράς 6(2), Σαζακλίδης 2, Νικάι 3(1), Πουρλίδας