• Διαβάστηκε 694 φορές

Νίκη παραμονής για τον ΦΙΛΙΠΠΟ επί του Ο.Φ.Η.!

Μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην Α2 κατηγορία πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με σκορ 65-63 του Ο.Φ.Η. στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Πλιούκα (26 π.), μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, προηγούμενη με 21-14 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι, με τους Κρητικούς να βελτιώνουν αισθητά το αγωνιστικό τους πρόσωπο και να όχι μόνο να πλησιάζουν στο σκορ, αλλά να παίρνουν και το προβάδισμα (34-35) με την λήξη του ημιχρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια και τον Ο.Φ.Η. να προηγείται με τέσσερις πόντους στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (50-54).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν… ακατάλληλη για καρδιακούς! Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ βελτίωσε την άμυνά του και με τον Πλιούκα να συνεχίζει να σκοράρει στην επίθεση, πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-54.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν σε 59-59, με το ματς να πηγαίνει από εκεί και πέρα «πόντο – πόντο» και στο τέλος να κρίνεται στις ελεύθερες βολές!

Ο Γκιουλέκας 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστόχησε σε δύο βολές κάνοντας το σκορ 64-61 για τον ΦΙΛΙΠΠΟ, ενώ στα 7,5 δευτερόλεπτα ο Μποχωρίδης με τον ίδιο τρόπο μείωσε στον πόντο (64-63).

Το τελικό 65-63 διαμόρφωσε και πάλι ο Γκιουλέκας με μία στις δύο εύστοχες βολές, ενώ στην τελευταία επίθεση του Ο.Φ.Η. ο Σταμπουλής αστόχησε σε τρίποντο, με τους Βεροιώτες να πανηγυρίζουν την σημαντική νίκη μαζί με τους 200 και πλέον φιλάθλους τους.

Δεκάλεπτα: 21-14, 34-35, 50-54, 65-63

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παγώνης-Τζιοπάνος Ν.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 3, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 5 (1), Δεληγιώργης, Πλιούκας 26 (6/9τρ. 2ασ., 2 κλ..), Γκιουλέκας 8 (1), Κασαμπαλής 12 (10ρ.), Τριχόπουλος 3 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.

Ο.Φ.Η. (Τακιανός): Μποχωρίδης 12 (2τρ., 5ασ., 5 λ.), Σταμπουλής, Μαυρογιάννης 5 (6ασ., 2κλ.), Στυλιάνου 16 (2), Λιανός 11 (1), Χάλαρης 19, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης, Σκλήβας.