• Διαβάστηκε 748 φορές

Πρεμιέρα με το αριστερό για την Μελίκη - Γνώρισε εντός έδρας ήττα με 63-66 από τα Ιωάννινα

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα το φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα της Μελίκης, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της με σκορ 63-66 από την ομάδα των Ιωαννίνων.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν από νωρίς τα ηνία και να προηγηθούν με 8-21 στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να καλύψουν την εις βάρος τους διαφορά και εν μέρει τα κατάφεραν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -8 (31-39).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση και κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 50-44.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα των Ιωαννίνων ισορρόπισε την κατάσταση και το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Με κορυφαίο τον Αυγερόπουλο που έβαλε τα κρίσιμα σουτ των τελευταίων λεπτών, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη με τελικό σκορ 63-66.

Δεν ήταν αρκετή για τους γηπεδούχους η τριπλέτα των Μαυρίδη, Κοτζαμπάση και Λιόλιου που πέτυχαν 18, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Αυγερινός που σταμάτησε στους 27 πόντους.

Στη Φλώρινα ταδιξεύει την ερχόμενη Κυριακή η Μελίκη με στόχο να πετύχει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια παράσταση για έναν ρόλο στα Γρεβενά, με τον τοπικό Πρωτέα να ισοπεδώνει τον Ηρακλή Κοζάνης με τελικό σκορ 83-43.

Ο Ερμής Αγιάς και η Μεταμόρφωση Βόλου ξεκίνησαν με το δεξί νικώντας το Πολύκαστρο (88-74) και τον Μακεδονικό (80-69) αντίστοιχα, ενώ η Φλώρινα πέρασε από την έδρα της Πτολεμαϊδας με 64-69.

Τέλος, οι Διόσκουροι Κοζάνης δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον μαχητικό Αίαντα Ευόσμου με 90-87.

ΜΕΛΙΚΗ - ΙΩΑΝΝΙΝΑ 63-66
Δεκάλεπτα: 8-21, 31-39, 50-44, 63-66
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Εμμανουήλ
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 12(2), Μαυρίδης 18(1), Δημητριάδης 6(1), Γιαννόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Μπάθας, Ρογγότης 2, Κωσταμπίτσης, Σταυρουλάκης 5(1), Τζαφέρης, Τζουνόπουλος 4, Κοτζαμπάσης 13(1)
ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Τσουκανέλης): Γεωργίου, Χρήστου, Μπαρτζώκας 5, Κοντός 7, Αντωνίου, Σκορίλας 3(1), Μάντζιος 6, Μάκης 11, Πάτρας 6, Μάλλιος, Φίλιος 1, Αυγερινός 27(3)