• Διαβάστηκε 660 φορές

«Χαμηλή πτήση» για τη Μελίκη στην Θεσσαλονίκη - Έχασε 78-67 από τον Μακεδονικό

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση η ομάδα της Μελίκης δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα και γνώρισε την ήττα με σκορ 78-67 από τον Μακεδονικό στην Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' κατηγορίας των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και χτυπώντας τόσο μέσα στην ρακέτα όσο και με ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, κατάφεραν από νωρίς να πάρουν τα ηνία και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-11.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τον Μακεδονικό να συντηρεί εύκολα την υπέρ του διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +13 (48-35).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη μπήκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και με όπλο τους την άμυνα άρχισαν να κατεβάζουν την διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-50.

Στην τελευταία περίοδο μάλιστα 3 λεπτά πριν από το φινάλε έφτασαν στο -6 (69-63). Οι γηπεδούχοι ωστόσο με γρήγορο σερί 5-0 έκαναν το 74-63 και ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Έτσι το τελικό 78-67 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων, με τον Μακεδονικό να αναδεικνύεται δίκαια νικητής και την Μελίκη να μένει με την πικρία πως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Μελίκης ο Λιόλιος με 19 πόντους, με τον Μαυρίδη να προσθέτει άλλους 16, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Ντισλής που σταμάτησε στους 32.

Τον Αία Ευόσμου υποδέχεται την επόμενη Κυριακή η Μελίκη στην έδρα της, με μοναδικό στόχο την επιστροφή στις νίκες.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 4ης αγωνιστικής, ο Ερμής Αγιάς ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των πρωτοπόρων καθώς επικράτησε στην Κοζάνη των Διόσκουρων με 67-71.

Στη Φλώρινα ο Πρωτέας Γρεβενών με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 75-82, ενώ ο Αίας Ευόσμου είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Πτολεμαϊδα την οποία και κέρδισε με 72-51.

Στα Ιωάννινα η τοπική ομάδα δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη Σιάτιστα και επικράτησε με 81-69, ενώ η Καρδίτσα πέρασε δύσκολα από την έδρα του Πολύκαστρου με 50-57.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΜΕΛΙΚΗ 78-67
Δεκάλεπτα: 25-11, 48-35, 60-50, 78-67
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Τσούρμας): Χαρτόπουλος 9, Κοντσές Α. 2, Ντισλής 32(3), Μιχαηλίδης 9, Λυχριδάς, Κομμάτας, Κοντσές Β., Παρχαρίδης, Παληκούτας 4, Μποβασιανός 6, Νταράκης 16, Γραβάνης.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 19(2), Μαυρίδης 16(3), Δημητριάδης 11(2), Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Κοτσαμπασόπουλος, Κοτσαμπάσης 7(2), Κωσταμπίτσης, Σταυρουλάκης 4, Παπαρόσης, Τζουνόπουλος 4, Ρογγότης 6.