• Διαβάστηκε 669 φορές

Βαριά ήττα για την Μελίκη στην Κοζάνη - Έχασε 90-62 από τους Διόσκουρους

Δεν κατάφερε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα η Μελίκη από την Κοζάνη, καθώς ηττήθηκε με 90-62 από τους Διόσκουρους, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' κατηγορίας των ανδρών.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ και με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν τα περιορίσουν τους αντιπάλους τους και η πρώτη περίοδος να ολοκληρώθηκε ισόπαλη με σκορ 16-16.

Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλή τους αμυντική λειτουργία και με ηγέτη τον Μαυρίδη πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 33-38.

Στην επανάληψη ωστόσο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί σκοράροντας 33 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ παράλληλα κράτησαν τους φιλοξενούμενους χαμηλά οι οποίοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 66-45 και ουσιαστικά έδωσε στην ομάδα της Κοζάνης την δυνατότητα να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την διαφορά και έφτασαν στο επιβλητικό 90-62.

Ο Μαυρίδης με 33 πόντους είναι ο μόνος που διασώθηκε από την ομάδα της Μελίκης, καθώς είναι χαρακτηριστικό πως τον ακολούθησε ο Δημητριάδης που πέτυχε μόλις 7 πόντους.

Ευκαιρία για ανασύνταξη στο στρατόπεδο της Μελίκης καθώς την ερχόμενη εβδομάδα η ομάδα έχει ρεπό. Έτσι ο Ιορδάνης Ασλανίδης θα έχει την δυνατότητα να προετοιμάσει κατάλληλα τους παίκτες του για την δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ερμή Αγιάς στις 29 Νοεμβρίου.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής, η Καρδίτσα αν και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης πέρασε από την έδρα του Αία Ευόσμου με 89-93, ενώ ο Μακεδονικός έκαμψε την αντίσταση του Πρωτέα Γρεβενών με 66-61.

Δεύτερη νίκη για το Πολύκαστρο που επικράτησε εύκολα με 69-49 της Σιάτιστας, ενώ τα Ιωάννινα κέρδισαν στη Φλώρινα την τοπική ομάδα με 62-70.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΜΕΛΙΚΗ 90-62
Δεκάλεπτα: 16-16, 33-38, 66-45, 90-62
Διαιτητές: Τζιοπάνος-Γαζέτας
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Σισμάνης 9(1), Σκορδάρης 11(1), Ντόβας 11(1), Βλάχος 18(2), Ζολώτας 19, Νικολάου 8, Ανδρίτσος 2, Καρανώτας 12, Γκοβεδάρος, Τσαουσίδης.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 6(2), Μαυρίδης 33(6), Δημητριάδης 7(2), Γιαννόπουλος 3(1), Κοτσαμπάσης 5(1), Τζαφέρης, Τζουνόπουλος 4, Ρογγότης 4.