Στους "8" η Ολλανδία με τριάρα επί της Ρουμανίας

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κόντι Χάκπο, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ, η Ολλανδία επικράτησε 3-0 της Ρουμανίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αυστρία-Τουρκία.

Η ομάδα του Κούμαν ήταν η απόλυτη κυρίαρχη του αγώνα κι αν ήταν πιο αποτελεσματική θα μπορούσε το σκορ να είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Ολλανδία μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Χάπκο στο 20ο λεπτό.

Στη συνέχεια, οι ''οράνιε'' έχασαν την μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά βρήκαν δεύτερο γκολ επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90΄. Ο Χάπκο με απίθανο τρόπο κράτησε την μπάλα εντός γηπέδου-πριν αυτή βγει εκτός τελικής γραμμής-και έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Μάλεν, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάλεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μόγκος (38' Ρακοβίτσαν), Μ. Μάριν (72' Τσικαλντάου), Μαν, Στάντσιου (88' Ολάρου), Ρ. Μάριν, Χάτζι (72' Άλιμπεκ), Ντραγκούς (72' Μιχάιλα)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (69' Φαν ντε Φεν), Σχάουτεν (69' Φέρμαν), Σίμονς, Ρέιντερς, Μπέρχβαϊν (46' Μάλεν), Ντεπάι (90+2' Ντεπάι), Χάκπο (84' Βέχορστ)

Πηγή: Metrosport.gr - Φωτογραφία: ΑΠΕ