Το πανόραμα των πλέι οφ και πλέι άουτ στην Β' ΕΠΣΗ

Δείτε με μια ματιά όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ και της 5η αγωνιστικής των πλεί άουτ της Β' ΕΠΣΗ, όπως τα παρουσίασε η εφημερίδα "ΚΕΡΚΙΔΑ".

Μάχη για άνοδο ανάμεσα σε Βρυσάκι και Καψόχωρα στον Α’ όμιλο

Στον πρώτο όμιλο, με την Αλεξάνδρεια να έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την άνοδό της, η μάχη για την δεύτερη θέση συνεχίζεται ανάμεσα στο Βρυσάκι και την Καψόχωρα. Το Βρυσάκι κέρδισε με 3-2 την Αλεξάνδρεια ενώ η Καψόχωρα επικράτησε στο Παλαιοχώρι με 0-2. Στον όμιλο των πλέι άουτ, τα Ασώματα έχασαν το Σάββατο από την Καβάσιλα με 1-6 και υποβιβάζονται ενώ στο άλλο ματς, η Κυψέλη κέρδισε στην Καβάσιλα με 1-2.

Βοηθοί: Αργυρίου, Γκόγκος

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Μουσκεφτάρας, Νικολόπουλος, Ταμπουράς (60’ Κίτσας), Γεωργιάδης, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, Τσαντεκίδης (46’ Γκιόκα), Ανδρίτσος, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Α, Πλέσκας, Νεστορόπουλος, Παπαδόπουλος Ε.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Μουρατίδης, Ζωγράφος Γ (80’ Τζέπης), Αραμπατζής, Όμπιντικ, ΜΑΡΚΟΥ, Μητσιώτης, Κίτσας, Τοπαλίδης, Κολουμπριτσίδης (75’ Ζωγράφου), ΜΠΕΚΤΑΣ.

Γενική εικόνα

Σημειώνοντας ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, η Καψόχωρα κέρδισε εκτός έδρας το Παλαιοχώρι και συνεχίζει την προσπάθεια για άνοδο στην Α’ κατηγορία.

ΒΡΥΣΑΚΙ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 3-2

Σκόρερ: 15’ Μαντζής 0-1, 17’ Κίτσας Κ. 1-1, 42’ Τζέπης Χ 2-1, 55’ Γατόπουλος 2-2, 57’ Τζέπης Χ. 3-2

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Λιόλιος, Μητρόπουλος

ΒΡΥΣΑΚΙ: Κίτσας Δ., Κίτσας Ε., Κίτσας Λ., ΤΖΕΠΗΣ, Χ., Τζέπης Χρ., Μάρκος Φ.Χ., Μαρτζέλος, Τζέπης Ι., Κίτσας Κ., ΜΑΡΚΟΥ, Αναστασόπουλος.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: Κοντογιάννης, Κούκλας, Κίτσας, Τόζογλου (36’ Ματράκας), ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ, ΓΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, Μαντζής (58’ Κούκλας Π), Παναγιωτίδης, Τζιλόπουλος, Πιπιλιάρης (46’ Κούκλας Χ), Παπαδόπουλος.

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε το Βρυσάκι. Σε ένα ματς με πολλά γκολ, επικράτησε με 3-2 της Αλεξάνδρειας και πήρε τους τρεις βαθμούς.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΚΑΒΑΣΙΛΑ 1-6

Σκόρερ: 7’ Θεοδωρόπουλος 0-1, 30’ Πάτρας Κ. 0-2, 32’ Κοντογιάννης 1-2, 50’ Ντινόπουλος 1-3, 65’ Βουλγαράκης 1-4, 75’ Δούμας 1-5, 83’ Τσιάμπας 1-6.

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Τσίτσης, Παπαντώνης

ΑΣΩΜΑΤΑ: Νατσάλης, ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ, Μιχαλόπουλος, Παρασκευαΐδης, Πολιτίδης, Νοχουσίδης, Γεωργιάδης, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, Σερασκιέρης, Πιστοφίδης, Καφετζής

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Πάτρας Γ., Πάτρας Ρ., Ντινόπουλος, Πάτρας Γ., ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ, ΚΟΥΤΣΙΑΔΗΣ, Τεντσογλίδης, Τουτουντζίδης, ΔΟΥΜΑΣ, Θεοδωρόπουλος, Τσιάμπας.

Άνετη νίκη της Καβάσιλας στα Ασώματα το Σάββατο. Προηγήθηκε με 1-2 στο πρώτο μέρος και σημείωσε άλλα τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΚΥΨΕΛΗ 1-2

Σκόρερ: 7’ Παράχος 0-1, 17’ Λίβας Σ 1-1, 45’ Κίτσα 1-2

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Λίβας Σ., ΔΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Τσιλώνης, Λίβας Α. (79’ Σιακαβάρας), Τσιλώνης, Γαλάνης (46’ Πασβάνης), ΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ, Τσακαλίδης (46’ Χατζηκυριακίδης), Δίπλας (80’ Τσιάτσης), Σολάκογλου Ι.

ΚΥΨΕΛΗ: Καψάλης, Τριανταφυλλόπουλος, ΛΕΣΙ, Ζησόπουλος (83’ Παναγιωτόπουλος), Μουσενίκας, ΚΙΤΣΑ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΔΗΣ, Παράσχος (89’ Τούνης), Παναπακίδης, Κοκοφτόπουλος, Μπόσκος.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Κυψέλης από την Αγία Βαρβάρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς αλλά δέχθηκαν γρήγορα την ισοφάριση. Λίγο πριν το ημίχρονο όμως σημείωσαν και δεύτερο τέρμα και διατήρησαν στο δεύτερο 45λεπτο το προβάδισμά τους.

Εξασφάλισε την άνοδο ο Άγιος Γεώργιος, κοντά και τα Λευκάδια στον Β’ όμιλο

Την άνοδο στην Α’ κατηγορία εξασφάλισε ο Άγιος Γεώργιος μετά το 1-1 στο Ζερβοχώρι. Κοντά στην μαθηματική εξασφάλιση είναι και τα Λευκάδια που κέρδισαν στη Νάουσα τον Ολυμπιακό με 1-2. Στον όμιλο των πλέι άουτ, η Ραχιά κέρδισε με 2-1 την ΑΕΠ και η Πατρίδα έμεινε στο 1-1 με την Επισκοπή. Παρότι μένει ένας γύρος ακόμη, ο Τρίλοφος έχει χάσει και μαθηματικά την μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Βοηθοί: Χριστοδούλου, Ζαχαριάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Φερλαχίδης, Μπλιάτκας Α., Λένος, ΣΑΜΑΡΑΣ, Μήτσικας Α., Μάιος, Σάκκος (73’ Σερδαρίδης Α), ΣΕΡΔΑΡΙΔΗΣ, Σύρκος, Βαρβέρης (88’ Ζαφειρίου), Παρούτης (58’ Φωτιάδης).

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Τσιμενίδης, Κοσμάς, Μπόφτσης, Αμανατίδης Β. (46’ Θεοδωρίδης), Δρενοβιάδης (34’ Σκαρλάτος), ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ  Σ., Καΐσίδης, Πατσιαβούρας, ΜΙΣΑΗΛΙΔΗΣ Π., Μισαηλίδης Μ., Δημητρούσης.

Με δυο γκολ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, τα Λευκάδια έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν την μαχητική ομάδα του Ολυμπιακού Νάουσας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο ξεκίνημα του ματς και διατήρησαν έως το 79’ το προβάδισμά τους. Όμως ακολούθησαν δυο τέρματα της φιλοξενούμενης ομάδας που ανέτρεψαν το μέχρι τότε αποτέλεσμα.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ – ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1-1

Σκόρερ: 10’ Τηλκερίδης 1-0, 34’ Σαρκατζής 1-1

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Χαλατζούκας, Μπέκας

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Διαμαντίδης, Γαϊτανίδης Α., Κολοκοτρώνης, Πρόιος, Γαϊτανίδης Φ. (82’ Μήτρου), ΜΠΑΜΠΟΣ, Ντατσής, ΤΗΛΚΕΡΙΔΗΣ, Μήτρου Λ (72’ Μουρατίδης), Παντζαρτζίδης (55’ Συμεωνίδης)

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ: Κωνσταντινίδης, Ορφανίδης, Λιάτσος, Σαντίνι, Εμμανουηλίδης, Γερμάνης, Φουρκιώτης, ΤΣΙΟΤΣΙΟΣ, Σπυριδωνίδης (63’ Γκουρκούτας), Καρυπίδης (29’ Γκανιός), ΣΑΡΚΑΤΖΗΣ.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Αγίου Γεωργίου στο Ζερβοχώρι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νωρίς αλλά ο Άγιος Γεώργιος ισοφάρισε μετά το ημίωρο. Με τον βαθμό αυτό, ο Άγιος Γεώργιος εξασφάλισε από τώρα την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Βοηθοί:Σιουκιούρογλου, Χρυσόπουλος

ΡΑΧΙΑ: Συμπεθέρης, Γκίτσιος, Λαζαρίδης, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, Δαμιανίδης, ΠΑΡΜΑΚΣ, Λαζός, Ορφανίδης, Παναγιωτίδης, ΚΑΝΔΥΛΙΔΗΣ, Τσιλιγκερίδης (70’ Παπαδόπουλος).

ΑΕΠ: Παναγιωτούλας, Κουκλιανιώτης, Μωυσίδης, ΑΚΡΙΒΟΠΟΥΛΟΣ, Γκουτζιλίκας, Χολέβας (58’ Πετρομελίδης), ΚΟΛΜΠΟΥΤΣΑΙ, Κουτσαντάς, ΧΟΝΔΡΟΜΑΤΙΔΗΣ, Μουρατίδης (77’ Καρολίδης), Βαφειάδης (73’ Γιάγκογλου).

Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς τέρματα, η Ραχιά προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο 45λεπτο. Η ΑΕΠ μείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

ΠΑΤΡΙΔΑ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ 1-1

Σκόρερ: 8’ Τσιμπράκου (αυτ) 1-0, 35’ Καρυπίδης 1-1

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Κωστογλίδης, Χαραλαμπίδης

ΠΑΤΡΙΔΑ: ΛΙΚΑ, ΣΑΙΠΙ, Καλαϊτζίδης Λ (29’ Βόλκος), Χάκα, Τούσα, ΚΡΕΜΛΙΔΗΣ (80’ Τσιούχας), ΚΩΤΕΛΗΣ, Ορφανίδης, Καλαϊτζίδης Ν., Τσουλχάι, Μωυσίδης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κερμανίδης (90’ Αντωνίου), Ιωαννίδης, ΤΣΙΜΠΡΑΚΟΥ, Χαλντέντα, Χαραλαμπίδης (89’ Σαρασίδης), ΔΗΜΟΥ  , Ορδουλίδης (89’ Αγιάζι), Καρυπίδης, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (89’ Σκεντερίδης), Δήμου, Χατζηιωαννίδης.

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι της Πατρίδας με την Επισκοπή. Οι δυο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς βαθμολογικό κίνητρο. Η Πατρίδα άνοιξε νωρίς το σκορ αλλά η Επισκοπή έφθασε στην ισοφάριση λίγο μετά το ημίωρο. Στο δεύτερο μέρος καμιά ομάδα δεν έφτασε στο γκολ και έμεινε το 1-1. Η Πατρίδα είχε δοκάρι με τον Ν. Καλαϊτζίδη και η Επισκοπή με τον Χατζηιωαννίδη.