ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της 5ης αγωνιστικής στην Β' κατηγορία

Με νίκες προχώρησαν στην 5η αγωνιστική οι πρωτοπόροι του πρώτου ομίλου στην Β' κατηγορία της ΕΠΣ Ημαθίας, ενώ στον δεύτερο όμιλο έχουμε τριπλή ισοβαθμία στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας.

Η Καψόχωρα επικράτησε εύκολα με 7-1 της Βεργίνας και ο Διαβατός 3-1 του Παλαιοχωρίου στον Α' όμιλο, ενώ στο τρίτο ματς ο Άχθος Αρούρης κέρδισε τον Σταυρό με το "αγγλικό" 5-3!

Στο ντέρμπι του 2ου ομίλου, τα Λευκάδια κέρδισαν 2-1 τον Αχιλλέα Νάουσας και τον «έπιασαν» στην πρώτη θέση. Εκεί βρέθηκε και ο Ολυμπιακός Νάουσας, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στην Αγία Βαρβάρα αν και προηγήθηκε 2-0!

Στα άλλα ματς, η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βέροιας επικράτησε άνετα με 5-1 της ΑΕΠ Βέροιας και τα Ασώματα σημείωσαν την πρώτη φετινή τους νίκη κερδίζοντας με 1-2 στην Ραχιά.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ – ΒΕΡΓΙΝΑ 7-1

Σκόρερ: 15’ Αναστασόπουλος 1-0, 29’ Κίτσας Ν 2-0, 45’ Κίτσας Γ 3-0, 58’ Κίτσας Λ 4-0, 75’ Κίτσας Γ 5-0, 78’ Μπουκλάς 6-0, 81’ Κίτσας Γ (π) 7-0, 85’ Πεκιαρίδης 7-1.

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Ασβεστάρας, Τσίτσης

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Μουρατίδης, Μπουκλάς, Βασιλείου, Κίτσας Ν, Όμπιντικ (55’ Μπεκτάς), Τζέπης Χρ. (68’ Δρακούλης), Αναστασόπουλος (55’ Στεργιόπουλος), Κίτσας Λ., Ζωγράφου (63’ Τοπαλίδης), Κίτσας Γ.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Θεοχαρόπουλος, Καραγαβριηλίδης (84’ Μητρόπουλος), Κατσαβός, Αηδονίδης, Τσιρέλης (84’ Εμμανουηλίδης), Ουρούσι, Ντέντα, Ιωαννίδης, Θεοχαρόπουλος, Μανωλόπουλος (84’ Παπαδόπουλος), Ντόβας.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Άνετο απόγευμα για την Καψόχωρα. Σημείωσε την Πέμπτη σερί νίκη της. Πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο μέρος και άλλα τέσσερα στην επανάληψη. Η Βεργίνα μείωσε σε 7-1 στα τελευταία λεπτά.

ΜΑΚΗΣ ΣΑΠΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ 5-3

Σκόρερ: 19’ Κουβατσίδης 1-0, 48’ Κοτζαχρήστος 1-1, 50’ Ράντης 2-1, 55’ Βύζας 3-1, 67’ Ράντης 4-1, 75’ Μυλωνάς Αχ 4-2, 80’ Τσακαλίδης 5-2, 89’ Παπαδόπουλος.

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Πιπερίδης (έκτακτο κόλλημα ο Χαραλαμπίδης)

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Χερίδης, Κρύπας, Τσέος, Ράμα (80’ Καραμαριάς), Κουβατσίδης, Στριμπίνος, Τσακαλίδης (90’ Χερίδης Α), Ράντης, Βύζας, Ματελόπουλος (80’ Κατσαπελίδης).

ΣΤΑΥΡΟΣ: Πασχαλίδης, Μελιόπουλος, Κωνσταντάκος, Γαβριηλίδης (66’ Κατσαβός), Παπαδόπουλος, Τσίλης, Μουταφίδης (80’ Τσιούντας), Περτσιούνης, Μυλωνάς Αχ. (80’ Σαρηκυριακίδης), Μυλωνάς Απ. (57’ Τάμης), Κοτζαχρήστος.

Παρά την σθεναρή αντίσταση του Σταυρού, ο Άχθος Αρούρης είχε ένα επιθετικό ξέσπασμα στο πρώτο εικοσάλεπτο του β’ μέρους, πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων και «καθάρισε» το ματς.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ – ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ 3-1

Σκόρερ: 20’ Ηλιάδης 1-0, 57’ Γκιόκα 1-1, 75’ & 90+4’ Μανιόπουλος Δ 3-1

Διαιτητής: Νησελίδης

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Μανιόπουλος, Δαληγγάρος, Τσιφλίδης Μ., Μουρατίδης, Μπαλάφας, Τσαγκαλίδης, Χατζηγεωργίου, Βοργιατζίδης (76’ Κωστογλίδης), Τσιολάκης (60’ Μανιόπουλος Δ), Παπακωνσταντίνου (24’ Τσιφλίδης Ι), Ηλιάδης.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Ματράκας, Γεωργιάδης Δ, Μαρούδας (86’ Νατσικόπουλος), Γεωργιάδης Ι (86’ Γερόπουλος Ρ), Τσορμελίδης, Γερόπουλος Γ (86’ Μάλο), Μαρκατόπουλος, Χατζόπουλος, Κίτσας Γ. (75’ Κουτίκας), Κίτσας Α. (53’ Γκιόκα), Γκούγκουρας.

Ο Διαβατός έψαξε το γρήγορο γκολ και στο εικοσάλεπτο πήρε προβάδισμα και το διατήρησε έως το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση αλλά ο Διαβατός πήρε ξανά προβάδισμα και στις καθυστερήσεις ανέβασε το σκορ στο 3-1.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ 5-1

Σκόρερ: 30’ & 48’ Οργιανέλης 2-0, 50’ Γιοβανόπουλος Γ. 3-0, 54’ Βόλκος 3-1, 64’ Αλαμπορινός 4-1, 80’ Κοτρώνης 5-1.

Διαιτητής: Γιαγκιτζόγλου

Βοηθοί: Σαββίδης, Παυλίδης

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Δημητρίου, Καρύδας, Λαζαρίδης, Τσίλης (70’ Κούβαρος), Γιοβανόπουλος Π, Οργιανέλης (70’ Καραϊβαζίδης), Γιοβανόπουλος Γ. (76’ Κοτρώνης), Μπάμπαλος, Νανόπουλος, Αλαμπορινός (76’ Κόρο), Στραβέλας (61’ Τσιουγγαρής).

ΑΕΠ: Σαχπατζίδης, Μωυσίδης, Χολέβας (77’ Γιάγκογλου), Κουκλιανιώτης, Τσιάρας, Γιάννου, Βόλκος (77’ Δάσιος), Καραγιάννης (46’ Σπανός, 65’ Θεοδοσιάδης), Κακούλης (77’ Βαφειάδης), Αϊραντζής, Παπαδόπουλος.

Στο πρώτο μέρος, η Ακαδημία άνοιξε το σκορ στο ημίωρο και το 1-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι σημείωσαν γρήγορα άλλα δυο τέρματα και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η ΑΕΠ μείωσε προσωρινά αλλά η Ακαδημία πέτυχε άλλα δυο γκολ και έκλεισε το ματς στο 5-1.

ΡΑΧΗ - ΑΣΩΜΑΤΑ 1-2

Σκόρερ: 23’ Λίβας 0-1, 44’ Φωτιάδης 1-1, 85’ Καλπακίδης 1-2

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί: Λούρης, Καραμίχος

ΡΑΧΗ: Κωστόπουλος, Βόλτης, Μεντανίδης, Κουτσαντάς (77’ Τόκας), Παναγιωτίδης, Τζιβάρας, Φωτιάδης (73’ Μπράντης), Καραΐσκος (46’ Σιδηρόπουλος), Συμπεθέρης, Πατάκης, Δάμτσης.

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Παρασκευαΐδης, Ιωσηφίδης, Τσιώμος, Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης, Φουρκιώτης, Καλπακίδης, Γαλάνης, Γεωργιάδης (46’ Τεντσογλίδης), Λίβας.

Αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στο φινάλε. Τα Ασώματα άνοιξαν μετά το 20λεπτο το σκορ αλλά η Ραχιά λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε στην ισοφάριση. Το γκολ που έκρινε το γειτονικό ντέρμπι σημειώθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 2-2

Σκόρερ: 26’ Παπαδής 1-0, 50’ Σάκκος 2-0, 58’ Χαλβατζής 2-1, 89’ Κογκέζος 2-2

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Γκόγκος, Ποζιάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν: Σαράντης, Μήτσικας Α, Κολτσάκης, Σάκκος (70’ Νικόλοφ), Σερδαρίδης (52’ Λίγγος), Ηλίας, Μπλιάτκας (52’ Μάινος), Μήτσικας, Σύρκος, Σεπιτάνος (89’ Ζάχος), Παπαδής.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Μυλώσης, Κογκέζος (89’ Σολάκογλου), Τσιλώνης (90+3’ Γιαννακίδης), Δαδόπουλος, Ρίσσου, Δήμου (69’ Τσιάτσης), Πασβάνης, Αποστολίδης, Δάμτσιος, Δολδούρης, Χαλβατζής.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα της επανάληψης διπλασίασε τα τέρματά του. Η Αγία Βαρβάρα αντέδρασε. Μείωσε γρήγορα σε 2-1 και λίγο πριν το τέλος του ματς έφτασε στο 2-2.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 2-1

Σκόρερ: 26’ Σκαρλάτος 1-0, 59’ Μίσκος 1-1, 63’ Δρενοβιάδης Θ 2-1.

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Χρυσάνης, Τσιουγγαρής

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Αντωνίου, Αμανατίδης Β., Γαϊτανίδης Α, Δρενοβιάδης Θ., Χαρατσίδης (66’ Τσιμενίδης), Δρενοβιάδης Ι. (90’ Χίσα), Μπαξεβάνης, Αμανατίδης Σ., Γαϊτανίδης Ι. (66’ Τομπουλίδης), Σκαρλάτος, Κωστογλούδης.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Καζεπίδης, Βαρθολομαίος (85’ Δημητρίου), Γαλανός, Χατζηιωάννου, Καρούτσος, Κούτης (55’ Πετρακίδης), Μάκης (85’ Κοκοφειάδης), Μπράτσης, Πάριζας, Μίσκος, Αλατσίδης (55’ Γκογκόπουλος).

Τα Λευκάδια πήραν το ντέρμπι της ημέρας και σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και διατήρησαν έως την ανάπαυλα το 1-0. Στο δεύτερο μέρος ο Αχιλλέας προσπάθησε για την ισοφάριση και έφτασε στο 1-1. Τα Λευκάδια όμως αντέδρασαν γρήγορα, πήραν ξανά προβάδισμα και διατήρησαν το 2-1 έως το τέλος.