Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής της Β' ΕΠΣΗ - Σκοράρει ασταμάτητα ο "Γκόγκιτς"!

Με τα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των ομάδων της Β’ ΕΠΣΗ για το 2023. Οι αθλητές θα κάνουν τις διακοπές τους και θα επιστρέψουν στα μέσα του Γενάρη για τα υπόλοιπα παιχνίδια της σεζόν.

Στον πρώτο όμιλο, η Καψόχωρα αν και καρδιοχτύπησε, κέρδισε με 4-3 τον Σταυρό, με τέσσερα γκολ του Γιώργου Κίτσα, ο οποίος έφτασε τα 19 τέρματα σε 9 αγώνες!!!

Με νίκη συνέχισε και ο Διαβατός που επικράτησε με 3-0 της Βεργίνας, με χατ-τρικ του πολύπειρου Δ. Συμπεθέρη, ενώ στο άλλο ματς του ομίλου, η Συκιά έκαμψε την αντίσταση του Άχθου Αρούρη, του οποίου επιβλήθηκε με 3-2.

Στον δεύτερο όμιλο, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 1-3 στα Ασώματα και πέρασε πρώτος διότι την ίδια ώρα ο Αχιλλέας Νάουσας έμενε στο 3-3 στην Ραχιά. Στα άλλα δυο ματς είχαμε ισοπαλίες με το ίδιο σκορ. Στην Αγία Βαρβάρα, η τοπική ομάδα και η Ακαδημία Βέροιας έμειναν στο 1-1 όπως και τα Λευκάδια με την ΑΕΠ.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ - ΣΤΑΥΡΟΣ 4-3

Σκόρερ: 14’ Κίτσας Γ. 1-0, 17′ Γαβριηλίδης 1-1, 25′ Μελιόπουλος 1-2, 32’ Κίτσας Γ. 2-2, 70′ Παπαδόπουλος 2-3, 80′ & 85′ Κίτσας Γ. 4-3

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Χαραλαμπίδης, Πιπερίδης

ΚΑΨΟΧΩΡΑ:  Γκατζούφας, Μουρατίδης, Κίτσας Ε., Μπουκλάς Α., Τζέπης Χ. (72′ Κουλουμπριτσίδης), Κίτσας Ν., Όμπιντικ (70′ Μπεκτάς), Ζωγράφου (46′ Μάρκου), Αναστασόπουλος, Στεργιόπουλος (46′ Τοπαλίδης), Κίτσας Γ.

ΣΤΑΥΡΟΣ:  Κεϊσίδης, Μελιόπουλος, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Τσίλης, Κοτζαχρήστος, Τάνης, Περτσιούνης, Μυλωνάς Αχ., Σαρηκυριακίδης, Κωνσταντάκος

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Παιχνίδι με ανατροπές στην Καψόχωρα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ αλλά ο Σταυρός απάντησε γρήγορα με δυο γκολ και πήρε προβάδισμα. Στο ημίωρο ο Κίτσας Γ. ισοφάρισε και το ημίχρονο έληξε 2-2. Στο δεύτερο μέρος ο Σταυρός πήρε και πάλι προβάδισμα αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο "Γκόγκιτς" σημείωσε ακόμη δυο γκολ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

ΔΙΑΒΑΤΟΣ - ΒΕΡΓΙΝΑ  3-0

Σκόρερ: 6′ & 34′ & 37′ Συμπεθέρης

Διαιτητής: Ζουρνατζίδης

Βοηθοί: Ζαχαριάδης, Ποζιάδης

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Τσιφλίδης Μ., Πετράκος, Χαραλαμπίδης (46′ Μουρατίδης), Δαλήγγαρος, Ταγκαλίδης, Μανωλόπουλος (73′ Νικολαΐδης), Βοργιατζίδης (46′ Χατζηγεωργίου), Λιλιόπουλος (46′ Μανιόπουλος Γ), Ηλιάδης Α., Συμπεθέρης (73′ Κωστογλίδης)

ΒΕΡΓΙΝΑ:  Θεοχαρόπουλος Β., Κατσαβός, Ουρούτσι, Αηδονίδης, Τσιρέλας, Ντέντα, Παπαδόπουλος Κ., Μητρόπουλος Δ.Ν. (60′ Ιωαννίδης Κ.), Θεοχαρόπουλος Τ., Ντόβας Μ. (80′ Βενετικίδης), Πεκιαρίδης (65′ Εμμανουηλίδης Ε.)

Άνετη επικράτηση για τον Διαβατό. Σημείωσε τρία γκολ στο πρώτο μέρος και «καθάρισε» νωρίς το παιχνίδι.

ΣΥΚΙΑ – ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ 3-2

Σκόρερ: 37’ Κοκκαλιάρης 1-0, 60’ Αντωνίου 1-1, 62’ Κοκκαλιάρης 2-1, 67’ Αντωνίου 2-2, 80’ Στυλίδης 3-2

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Μητρόπουλος, Τσιουγγαρής

ΣΥΚΙΑ: Παναγιωτίδης, Τσαπράνης Β., Στυλίδης, Παπαναστασίου (55’ Κακαγιάννης Β), Ακριβόπουλος, Μπαζάκος (75’ Μελιόπουλος Α), Μελιόπουλος Ι. (75’ Μοσχόπουλος Σ), Κοκκαλιάρης (85’ Τσαπράνης Θ), Μοσχόπουλος, Μελιόπουλος Σ., Κουρτέσης (85’ Μούμος).

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Χερίδης Κ, Στριμπίνος, Κρύπας, Χερίδης Χ., Κουβατσίδης, Γερασιμίδης (66’ Ράντης), Βύζας, Ντομπρόζι, Λουκίδης, Αντωνίου.

Αμφίρροπο ματς στην Συκιά που κρίθηκε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δυο φορές αλλά ισάριθμες φορές ο Άχθος Αρούρης ισοφάρισε. Δέκα λεπτά πριν το τέλος, η Συκιά σημείωσε και τρίτο γκολ που της χάρισε και τη νίκη.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 1-1

Σκόρερ: 68′ Δήμου 1-0,  76′ Αλαμπορινός 1-1

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης,

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ:  Πασβάνης, Δάμτσιος, Δαδόπουλος, Τσιλώνης, Δίπλας, Δήμου (90′ Γιαννακίδης), Χαλβατζής, Τσιάτσης (75′ Κονκέζος), Δολδούρης, Αποστολίδης, Σολάκογλου (87′ Κυριακίδης)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ:  Δημητρίου, Καρύδας, Λαζαρίδης, Τσίλης, Γιοβανόπουλος Π., Οργιανέλης (87′ Σταύρου), Τσιουγγαρής, Μάρκου, Νανόπουλος, Αλαμπορινός, Στραβέλας.

Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς τέρματα, η γηπεδούχος Αγία Βαρβάρα άνοιξε το σκορ αλλά η Ακαδημία απάντησε άμεσα και έφτασε στην ισοφάριση. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς καμιά ομάδα δεν σκόραρε και το 1-1 έμεινε ως το τέλος. Στο 72’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αποστολίδης της Αγίας Βαρβάρας.

ΡΑΧΗ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 3-3

Σκόρερ: 5’ & 21’ & 30’ Παναγιωτίδης 3-0, 40’& 82’ Μπράτσης 3-2, 90’ Σιταρίδης 3-3

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Γκόγκας, Τσίτσης

ΡΑΧΗ: Συμπεθέρης, Δάμτσης, Πορφύρης, Κανδυλίδης, Βόλτης (89’ Κοτρίδης), Πατάκης, Παρμάκας, Κουτσαντάς (69’ Σιδηρόπουλος), Τζιβάρας, Παναγιωτίδης, Μεντανίδης.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Καζεπίδης, Βαρθολομαίος, Κούτης (71’ Σιταρίδης), Πάριζας (89’ Τράιος), Χατζηιωαννίδης, Δημητρίου, Μάκης, Γαλανός, Καρούτσος, Μπράτσης, Αλατσίδης (52’ Τουμαράς).

Στο πρώτο ημίωρο η Ράχη σημείωσε τρία τέρματα και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 3-1. Μέχρι το 80’ οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα δυο τερμάτων αλλά ο Αχιλλέας στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε δυο φορές και πήρε την ισοπαλία.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1-3

Σκόρερ: 25’ Παπαδής 0-1, 49’ Καλπακίδης 1-1, 64’ Παπαδής 1-2, 89’ Μήτσικας Α 1-3

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Χρυσάνης, Μουρατίδης

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Ιωσηφίδης, Τσιώμος (75’ Κοντογιάννης), Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης, Μιχαλόπουλος, Καλπακίδης, Γεωργιάδης, Φουρκιώτης, Γαλάνης (75’ Καμπίσιος), Λίβας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Μήτσικας, Λένος, Σεπιτάνος, Μήτσικας Α., Μπλιάτκας, Μάινος (68’ Κολτσάκης), Παπαδής (75’ Σεπιτάνος), Ηλίας (60’ Σάκκος Θ), Σερδαρίδης (68’ Σύρκος), Σάκκος.

Ο Ολυμπιακός από τα μισά του πρώτου μέρους πήρε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 0-1. Με την έναρξη του β’ μέρους τα Ασώματα ισοφάρισαν. Οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν ξανά προβάδισμα και λίγο πριν το φινάλε σημείωσαν και τρίτο τέρμα.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ - ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ 1-1

Σκόρερ: 21′ Αϊραντζής 0-1, 65′ Γαϊτανίδης Α. 1-1

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Μπογιατζόγλου, Σαμαράς

ΛΕΥΚΑΔΙΑ:  Αντωνίου, Αμανατίδης Β. (84′ Δερματόπουλος), Γαϊτανίδης Α., Τσιμενίδης, Δρενοβιάδης Θ., Μπαξεβάνης, Δημητρούσης Κ. (70′ Αμανατίδης Σ.), Δρενοβιάδης Ι., Κωστόπουλος (37′ Χαρατσίδης), Χίσα, Κωστογλούδης

ΑΕΠ:  Σιουκιούρογλου (46′ Σαχπατζίδης), Βαφειάδης, Μωυσίδης, Κακούλης, Δάσιος, Τσιάρας, Μιχαηλίδης, Βόλκος (87′ Σαμπανίδης), Καραγιάννης, Παπαδόπουλος, Αϊραντζής.

Ισόπαλο το ματς στα Λευκάδια. Η ΑΕΠ πήρε προβάδισμα στο 20λεπτο και συντήρησε το 0-1 έως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, τα Λευκάδια ισοφάρισαν στα μισά της επανάληψης και στο υπόλοιπο ημίωρο το 1-1 δεν άλλαξε.