Κορυφή για Ακαδημία Β. και Ριζώματα στην Β’ ΕΠΣΗ - Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής

Με τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Ημαθίας.

Τα Ριζώματα και η Ακαδημία Βέροιας κέρδισαν τα Λευκάδια με 1-0 και το Παλαιοχώρι με 0-2 αντίστοιχα και συνεχίσουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Συκιά και Ολυμπιακός Νάουσας κέρδισαν εκτός έδρας, την Βεργίνα με 0-2 και την ΑΕΠ με 1-2 και έμειναν ψηλά βαθμολογικά. Ψηλά έμεινε και η ΑΠΣ Μελίκης που κέρδισε εντός έδρας τη Νέα Νικομήδεια με 3-1.

Στα άλλα ματς, τα Ασώματα κέρδισαν στην Μαρίνα με 2-4 και η Ραχιά επικράτησε στην Λυκογιάννη με 1-2

Βοηθοί: Λούρης, Γκόγκας Δ

ΡΙΖΩΜΑΤΑ: Κουτσαντάς (40’ Παπαγεωργίου), Θεμελής, Καραβασίλης, Μελλιόπουλος, Τσελιόπουλος, Ταλιώνας (67’ Παπαγεωργίου), Ζησόπουλος, Μελιόπουλος (46’ Χατζηνικολάου), Ντίσα (60’ Γκόντριας Ι), Παπαγεωργόπουλος, Γκόντριας Χ.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Γαϊτανίδης, Δάιος, Χατζηιωαννίδης, Δρενοβιάδης Θ. (59’ Κολοκοτρώνης), Μπαξεβανίδης (80’ Δάιος), Δρεβοβιάδης, Αμανατίδης Σ., Αμανατίδης Β. (80’ Χαβιαρόπουλος), Καρυπίδης, Μίγγας (69’ Κωστογλούδης), Χαλντέντα.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Με ένα γκολ στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Ριζωμάτων σημείωσε την τρίτη νίκη της. Ήταν ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

ΑΠΣ ΜΕΛΙΚΗΣ – ΝΕΑ ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ 3-1

Σκόρερ: 8’ Μαμουτόπουλος 1-0, 19’ Ασλανίδης 2-0, 33’ Καρατάσιος 2-1, 39’ Μαμουτόπουλος 3-1

Διαιτητής:Καραγκιοζόπουλος

Βοηθοί: Κουτζημπασόπουλος, Τσιουγγαρής

ΑΠΣ ΜΕΛΙΚΗΣ: Ασλανίδης, Καλαϊτζίδης, Παυλόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Τσολαΐδης, Πίτης (29’ Γατόπουλος), Καραγκιόζογλου, Κοπατσάρης (78’ Μπούρας Γ), Ασλανίδης (90’ Δακόπουλος), Μαμουτόπουλος, Καρατενίζης (78’ Μπούρας Δ).

ΝΕΑ ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ: Αναστασιάδης, Βασιλειάδης, Πασχαλίδης, Σταφυλίδης (85’ Ορφανίδης), Δερματόπουλος (46’ Κλάψης), Κωστογλίδης, Γεωργίου (75’ Πρατσολάκης), Σκάλλα, Καρατάσος, Χασάν, Σιδηρόπουλος (80’ Παπαδόπουλος).

Στο πρώτο μέρος, η ΑΠΣ Μελίκης προηγήθηκε νωρίς και διπλασίασε τα τέρματά της στο 20λεπτο. Παρά την μείωση του σκορ από τη Νέα Νικομήδεια, η ομάδα της Μελίκης σημείωσε και τρίτο τέρμα στο πρώτο μέρος και έκλεισε το ημίχρονο με 3-1. Στο δεύτερο μέρος καμιά από τις δυο ομάδες δεν έφτασε στο γκολ.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ – ΡΑΧΙΑ 1-2

Σκόρερ: 89’ Παναγιωτίδης 0-1, 90’ Παναγιωτίδης 0-2, 90+2’ Ορφανίδης 1-2

Διαιτητής: Μπαλτζής

Βοηθοί:  Παυλίδης, Καπετάνος

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Μεντεμετζόγλου, Σακαλής Μ., Γιαννόπουλος, Κουτσούκης, Καφετζής, Ορφανίδης, Καλαϊτζίδης, Ορφανίδης Δ., Σακαλής Χ. (60’ Κυπίσης), Δρακούλης, Παυλίδης (46’ Φεζουλάς).

ΡΑΧΙΑ:Πιλιτσίδης, Τζιβάρας, Πασβάνης, Γκανιός, Τσιάμπας, Αλιμέτα, Παναγιωτίδης, Κουτσαντάς (63’ Σπανός), Μάρκου (77’ Κανδυλίδης), Καλπακίδης (56’ Τσιούντας, Μεντανίδης.

Στο φινάλε κρίθηκε το ματς στην Λυκογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δυο γκολ στην εκπνοή και η Λυκογιάννη μείωσε στις καθυστερήσεις.

ΜΑΡΙΝΑ – ΑΣΩΜΑΤΑ 2-4

Σκόρερ: 15’ Ανδρεάδης 0-1, 30’ Σερασκιέρης 0-2, 55’ Δήμου 0-3, 60’ Δήμου Β’ 1-3, 65’ Δίγκας 2-3, 80’ Σερασκιέρης 2-4

Διαιτητής:Ασβεστάρας

Βοηθοί: Ταϊλαχίδης, Μπέκα

ΜΑΡΙΝΑ:Αδαμίδης, Πουτακίδης (63’ Στυλιανού Κ), Δίγκας, Γκότσης, Δήμου Β (46’ Μάκης), Ντατσής, Στυλιανού Α., Στυλιανού Λ., Τουμαράς, Στυλιανού Π., Μπαρούκου (74’ Ορφανίδης).

ΑΣΩΜΑΤΑ:Παγγούρας, Μπαλτζής, Λίβας, Δήμου, Ιωσηφίδης, Μιχαλόπουλος, Χρυσάνης, Κοσμάς (68’ Σιαπάκας), Ανδρεάδης, Σερασκιέρης, Πολιτίδης (55’ Τσιώμος).

Στην Μαρίνα, τα Ασώματα σημείωσαν δυο γκολ στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 0-3 στο β’ ημίχρονο. Η Μαρίνα απάντησε με δυο γκολ μειώνοντας σε 2-3 αλλά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και 4ο γκολ και πήραν τη νίκη.

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΣΥΚΙΑ 0-2

Σκόρερ: 62’ Παπαδόπουλος, 90+4’ Μπαζάκας

Διαιτητής:Νησελίτης

Βοηθοί:  Ευθυμιάδης, Μαγαλιός

ΒΕΡΓΙΝΑ:Μηλώσης, Κατσαβός, Ντόβας Κ, Ντέντα, Παπαδόπουλος, Ουρούσι, Φερχάτι, Ιωαννίδης (66’ Παπαδόπουλος), Ντόβας Μ., Εμμανουηλίδης Γ. (66’ Ροδοσνιώτης), Εμμανουηλίδης Ε. (46’ Καραμητσόπουλος)

ΣΥΚΙΑ:Τσαπράνης, Κουρτέσης, Κακαγιάννης Β., Κοκκαλιάρης (85’ Κουρτέσης Α), Τσαπράνης Θ. (77’ Μπαζάκας), Ακριβόπουλος, Παπαδόπουλος (90’ Βήτος), Μοσχόπουλος, Ουρούσι, Μελιόπουλος, Στυλίδης.

Με δυο γκολ στο δεύτερο μέρος, η Συκιά πέρασε νικηφόρα από την Βεργίνα. Η ομάδα της Συκιάς διατήρησε το προβάδισμά της χωρίς να δεχθεί γκολ και στις καθυστερήσεις του αγώνα σημείωσε και τρίτο γκολ.

ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1-2

Σκόρερ: 20’ Χολέβας 1-0, 48’ Νικόλοφ 1-1, 59’ Μάινος 1-2

Διαιτητής:Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Ζαχαριάδης, Σαββίδης

ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ:Σιουκιούρογλου, Χολέβας (61’ Γιαννακίδης), Τσιάρας, Κουκλιανιώτης, Γιάννου (44’ Δάσιος), Μαρμαράς, Καραγιάννης (76’ Ίντος), Κακούλης (44’ Πετράκης), Καφετζής, Παπαδόπουλος, Αϊραντζής (46’ Κούλλα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ:Σάκκος, Μήτσικας, Σαράφης, Μωυσίδης, Κούτης (56’ Μπρούκι), Λένος (56’ Κολτσάκης), Μήτσικας Αλ., Νικόλοφ (75’ Σεπιτάνος), Μάινος, Κωστόπουλος (75’ Σερδαρίδης), Σύρκος (56’ Βασιλείου).

Η ΑΕΠ πήρε το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου μέρους και έκλεισε το ημίχρονο με 1-0. Στο δεύτερο μέρος όμως ο Ολυμπιακός Νάουσας έκανε την ανατροπή. Ισοφάρισε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 1-2 που διατηρήθηκε έως το τέλος.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 0-2

Σκόρερ: 10’ Ζώγος, 59’ Οργιανέλης

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Τσίτσης, Βόλτης

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ:Ματράκας, Ζαχόπουλος (59’ Σωτηρίου), Κουτίκας (71’ Αραμπατζής), Γεωργιάδης Δ., Μαρκατόπουλος, Γεωργιάδης (46’ Μάλο), Γκιόκα, Μπρίνιας (71’ Μαρούδας), Χατζόπουλος, Μητσιώτης, Ταμπάκου (46’ Γερόπουλος).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ: Δημητρίου, Λαζαρίδης, Ζώγος, Μπάμπαλος, Γιοβανόπουλος Π, Γιοβανόπουλος Γ., Αποστολίδης (89’ Συμπεθέρης), Χερίδης (37’ Τσιουγγαρής), Σαββίδης Λ. (89’ Αποστολίδης), Σαββίδης Κ., Στραβέλας (17’ Οργιανέλης).

Σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ακαδημίας Βέροιας πέρασε με νίκη από το Παλαιοχώρι.